Start misji załogowej SpaceX Crew-8Start misji załogowej SpaceX Crew-8

W najbliższą sobotę (1.03) o godzinie 06:04 czasu polskiego, planowany jest start misji załogowej, oznaczonej jako Crew-8, wykorzystującej kapsułę Dragon 2 Endeavour. To ósmy załogowy, rozkładowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Tym razem wykorzystana zostanie nowa rakieta Falcon 9. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom, to już w najbliższy piątek odbędzie się start załogowej misji Crew-8 w ramach komercyjnego programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów, w tym jeden z Rosji. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, zostanie wykorzystana po raz kolejny – poprzednio uczestniczyła w misjach Crew Demo-2,  Crew-2 oraz AX-1 i Crew-6.  Astronauci wyniesieni na orbitę w statku Dragon staną się członkami Ekspedycji 70. Pozostaną na orbicie około pół roku.

start crew-8
Logo misji Crew-8

Misja Crew-8

Start planowany jest na 06:04 czasu polskiego w sobotę (2.03). Pierwotny termin wyznaczono dzień wcześniej, 1. marca. Prognozy wiatrowe nie były jednak sprzyjające i kierownictwo misji przesunęło start o jeden dzień. W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełniautomatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Dowódcą misji Crew-8 został Matthew Dominick. Posiada on tytuł licencjata inżynierii elektrycznej zdobyty na Uniwersytecie w San Diego, uzyskał on również tytuł magistra inżynierii systemów na Naval Postgraduate School. Przeszedł szkolenie w Szkole Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA. Służył jako pilot testowy, posiada ponad 1600 godzin lotu na 28 różnych typach maszyn, uczestniczył w 61 misjach bojowych. W 2017 roku został wybrany do korpusu astronautów NASA.

Pilotem misji Crew-8 został Michael Barratt. Ukończył studia medyczne na Northwestern University. Jest certyfikowany w dziedzinie medycyny wewnętrznej i medycyny aerokosmicznej. Zaczynał jako lekarz przy projekcie stacji kosmicznej Freedom, potem został chirurgiem lotniczym w NASA, pracując w programie promów kosmicznych. Brał udział w programie Shuttle-Mir we współpracy z Rosją i był szefem operacji medycznych przy ISS. Wybrany do korpusu astronautów NASA w 2000 roku. Był członkiem załogi misji Sojuz TMA-14 do ISS, oraz w misji STS-133 do ISS w 2011 roku. Następnie pełnił funkcję menadżera programu badawczego HRP. Pracował nad ładunkami naukowymi dla ISS oraz był zaangażowany w rozwój pojazdów w programach Commercial Crew i Artemis.

Specjalistką misji Crew-8 została Jeanette Epps. Ma ona stopień magistra i doktora z inżynierii aerokosmicznej, zdobyte na Uniwersytecie Marylandu. Jest autorką wielu publikacji naukowych. Przepracowała w firmie Ford jako specjalistka techniczna w laboratorium badawczym. Później pracowała w CIA jako techniczny oficer wywiadu, otrzymując wiele nagród za osiągnięcia. Dołączyła do korpusu astronautów NASA w 2009 roku. Uczestniczyła w misjach analogowych NASA. Podczas dwóch wypraw na ISS pełniła rolę astronautki wspierającej załogę oraz była główną osobą odpowiedzialną za komunikację z załogą.

Drugim specjalistą misji został Aleksandr Grebenkin. Uzyskał on dyplom technika w dziedzinie radioelektroniki w wojskowym instytucie w Irkucku oraz tytuł inżyniera komunikacji radiowej na Moskiewskim Uniwersytecie Technicznym Łączności i Informatyki. Służył w rosyjskich siłach powietrznych jako technik lotniczy, inżynier, a  następnie kierował grupą odpowiedzialną za regulację i naprawę samolotów. Posiada stopień majora. Został wybrany do korpusu astronautów agencji Roskosmos w 2018 roku, szkolenie zakończył w 2020 roku.

start crew-8
Załoga misji Crew-8. Źródło: nasa.gov

Nowa, załogowa kapsuła

Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo 2, Crew-1Crew-2, Crew-3, Crew-4, Crew-5, Inspiration4, Axiom AX-1, Crew-6, Axiom AX-2, Crew-7 czy Axiom AX-3 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna : SpaceX/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group