"Duch" może się pojawić dziś na niebie? Niewykluczone!

Jak informuje na swoim profilu Karol Wójciki, dziś wieczorem pojawi się szansa na obserwację kolejnego ciekawego zjawiska! Ma ono związek z planowanym startem rakiety Sojuz-2 z kosmodromu w Plesiecku. Co można będzie zobaczyć? Jak informuje autor profilu ” Z głową w gwiazdach” – na niebie może pojawić się bladoniebieska chmura. Sprawdź, gdzie będzie szansa na jej obserwację!

Punktualnie o 22:00 z kosmodromu w Plesiecku ma wystartować rakieta Sojuz 2. Jak informuje Karol Wójcicki, warunki oświetleniowe mogą pozwolić nam dostrzec efekt startu rakiety. Widok, o ile spełnione będą wszystkie wymagania, mógłby być na prawdę spektakularny!

“Duch” może się pojawić dziś na niebie

Rosjanie planują dziś start rakiety Sojuz 2 z misją Cosmos 2576 z kosmodromu w Plesiecku. Jeśli nie będzie przeszkód, powinien się on odbyć punktualnie o godzinie 22:00.

Co można będzie zobaczyć na niebie? Karol Wójcicki sugeruje, że jeśli warunki trajektorii lotu i oświetlenia będą odpowiednie (a jak dodał kilkanaście minut później, te mogą być dobre), kilka minut po godzinie 22 będziemy mogli zaobserwować bladoniebieską chmurkę przemieszczającą się nisko nad horyzontem, podobną do tej, którą mogliśmy zobaczyć przy deorbitacji Falcona 9 kilkanaście dni temudeorbitacji Falcona 9 kilkanaście dni temu. Silniki pierwszego stopnia rakiety będą emitować duże ilości gorących gazów, które rozprężając się, mogą doskonale odbijać światło, podobnie jak obłoki srebrzyste. To zjawisko może zatem być spektakularnym widokiem dla miłośników kosmosu i astronomii w Polsce!


Karol Wójcicki opublikował też kolejny post na swoim profilu – “Z głową w gwiazdach” w którym pisze nieco więcej o trajektorii lotu rakiety Sojuz-2 i co to oznacza dla miłośników astronomii w Polsce:

Na północy możliwa słaba zorza polarna!

To jednak nie koniec możliwych atrakcji na dzisiejszy wieczór. Do Ziemi dotarł jeden z ostatnich wyrzutów koronalnych (CME), na co wskazują rejestrowane przez SPC dane. Obecnie trwa burza geomagnetyczna G2. Jeśli utrzyma się do wieczora, to północna Polska może mieć także szansę po raz kolejny zobaczyć zorzę polarną.

Grafika ilustracyjna: Elon Musk / Twitter / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group