Wraz z nadejściem czerwca, ma miejsce początek sezonu huraganów 2024 na Atlantyku. Amerykańska NOAA przewiduje tym razem gwałtowniejszy i groźniejszy sezon burz tropikalnych niż w poprzednich latach. Prognozy przewidują aż 85% szans na sezon z ilością huraganów powyżej normy. Według ekspertów pojawi się od 8 do 13 cyklonów, w tym do 7 najsilniejszych, powyżej 3 kategorii.
Według najnowszej prognozy specjalistów z NHC (Narodowe Centrum Huraganów), sezon huraganów 2024 powinien być zdecydowanie bardziej niebezpieczny i groźny, niż w poprzednich latach. Do tej pory jest jednak spokojnie. Sytuacja ta może się jednak niebawem zmienić – już prognozowane są pierwsze zaburzenia, które mogą stać się burzami tropikalnymi.
Jaki będzie tegoroczny sezon huraganów ?
Początek sezonu huraganów na Atlantyku póki co przebiega dość spokojnie. Aktualnie NHC prognozuje pojawienia się kolejnych depresji tropikalnych w ciągu najbliższych 48 godzin. Progności NOAA oraz NHC przewidują przewidują 85% szans na sezon powyżej normy, 10% szans na sezon prawie normalny i 5% szans na sezon poniżej normy dla tej pory roku.
Na sezon huraganów 2024 NOAA przewiduje prawdopodobny zakres od 17 do 25 nazwanych burz (wiatr o prędkości 39 mil na godzinę lub więcej), z których 8 do 13 może stać się huraganami (wiatr o prędkości 74 mil na godzinę lub więcej), w tym od 4 do 7 “dużych” huraganów (kategoria 3, 4 lub 5; przy wietrze 111 mil na godzinę lub wyższym). NOAA ocenia pewność swojej prognozy na około 70%.
Oczekuje się, że nadchodzący sezon huraganów na Atlantyku będzie charakteryzował się powyżej normalnej aktywności ze względu na zbieg czynników, w tym niemal rekordowo wysoką temperaturę wody w Oceanie Atlantyckim, rozwój warunków La Nina na Pacyfiku, ograniczenie pasatów atlantyckich i mniejsze uskoki wiatru, z których wszystkie sprzyjają tworzeniu się burz tropikalnych.

„Wraz ze zbliżaniem się kolejnego aktywnego sezonu huraganów zaangażowanie NOAA w informowanie każdego Amerykanina informacjami ratującymi życie jest niezachwiane” – powiedział administrator NOAA, dr Rick Spinrad. „Tłumaczenia językowe wykorzystujące sztuczną inteligencję i nowe przedstawienie zagrożeń wiatrem śródlądowym w stożku prognozy to tylko dwa przykłady proaktywnych kroków podejmowanych przez naszą agencję, aby spełnić naszą misję ratowania życia i ochrony mienia”.
„Trudne warunki pogodowe i sytuacje awaryjne mogą zdarzyć się w każdej chwili, dlatego poszczególne jednostki i społeczności muszą być przygotowane już dziś” – powiedział zastępca administratora FEMA Erik A. Hooks. „Już teraz obserwujemy, jak przez cały kraj przechodzą burze, które mogą przynieść dodatkowe zagrożenia, takie jak tornada, powodzie i grad. Przyjęcie proaktywnego podejścia do naszego coraz bardziej wymagającego krajobrazu klimatycznego może mieć wpływ na to, jak ludzie będą mogli jutro powrócić do zdrowia”.
Ponieważ jeden z najsilniejszych El Nino, jakie kiedykolwiek zaobserwowano, dobiega końca, naukowcy z NOAA przewidują szybkie przejście do warunków La Nina, które sprzyjają aktywności huraganów na Atlantyku. La Nina ma tendencję do zmniejszania uskoku wiatru w tropikach. Jednocześnie obfita zawartość ciepła oceanicznego w tropikalnym Oceanie Atlantyckim i Morzu Karaibskim wytwarza więcej energii, która napędza rozwój sztormów.
W tym sezonie huraganów może wystąpić także monsun w Afryce Zachodniej, który może wywołać ponadprzeciętny opad deszczu. Może on wytworzyć afrykańskie fale wschodnie, wywołujące jedne z najsilniejszych i najdłużej trwających burz atlantyckich. Wreszcie, słabe pasaty pozwalają huraganom rosnąć w siłę bez zakłócania silnego uskoku wiatru, a także minimalizują chłodzenie oceanu. Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne powodują ocieplenie naszego oceanu na całym świecie i w basenie Atlantyku oraz topnienie lodu na lądzie, co prowadzi do podniesienia się poziomu morza. Zwiększa to ryzyko wystąpienia fali sztormowej. Wzrost poziomu morza stanowi wyraźny wpływ człowieka na potencjalne szkody spowodowane przez dany huragan.
Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?
Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią może być w tym roku konieczne.

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.
Grafika ilustracyjna: NASA / ISS Expedition 67 (Huragan IAN)
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
