Groźne tornada nad USA. Niewyobrażalne zniszczeniaGroźne tornada nad USA. Niewyobrażalne zniszczenia

Groźne tornada przeszły w weekend nad USA. Niestety, były one silne, powodujące niewyobrażalne zniszczenia. W niektórych regionach kraju wprowadzony został stan wyjątkowy. W wyniku oddziaływania groźnej pogody życie straciły 4 osoby. Sezon w Alei Tornad dopiero się rozkręca. Wiele wskazuje na to, że nie będzie on spokojny.

Sezon najgroźniejszych burz w USA rozpoczął się niedawno. Łowcy burz z tamtego rejonu świata mają już jednak pełne ręce roboty. Ostatnich kilka dni po raz kolejny pokazało, że tegoroczny sezon tornad także może mieć gwałtowny przebieg. Tornada, które pojawiły się w weekend, wyrządziły ogromne szkody materialne, niemal doszczętnie niszcząc to co spotykały na swojej drodze.

Tornada w USA. Niewyobrażalne zniszczenia

Już na kilka dni przed, prognozy były alarmujące. Choć nie użyto najwyższego stopnia zagrożenia, postawione w gotowość zostały służby – zarówno meteorologiczne jak i pozostałe, które w pierwszej kolejności niosą pomoc przy szczególnie niebezpiecznych, gwałtownych zmianach w pogodzie. NWS (Narodowa Służba Pogodowa USA) na bieżąco wydawała kolejne ostrzeżenia obszarowe, które pomogły ocalić życie ogromnej rzeszy ludzi.

Niestety, gwałtowne burze i tornada, które się pojawiły się w weekend wyrządziły niewyobrażalne szkody. Szczególnie niebezpiecznie było w stanach Iowa i Nebraska, a także w Oklahomie. Według danych NWS wpłynęło aż 38 informacji o trąbach powietrznych. Nadal są one weryfikowane, głównie w kontekście siły i klasyfikacji wirów. Trwają także oględziny zniszczonych regionów, aby nadal usprawniać system prognozowania i przewidywania tornad.

Rannych zostało ponad 100 osób, 4 poniosły śmierć. Burze zrównały z ziemią dziesiątki budynków. Tysiące odbiorców pozostaje bez dostaw energii elektrycznej. Najsilniejsze z trąb mogły mieć siłę górnego EF3, lub nawet EF4, co oznacza, że z łatwością wyrywały domy z fundamentów, przenosiły ciężarówki i wywracały pociągi. Przed takim wiatrem jedyne schronienie to podziemne, specjalnie w tym celu zbudowane pomieszczenie. Inna możliwość to ucieczka, oczywiście prostopadle do kierunku tornada.

W sieci dostępnych jest wiele materiałów dokumentujących szkody jak i same tornada:

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tzw. Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, jednak zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi, ale i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się.

Tornada w Polsce

Choć nasz kraj jest znacznie mniej narażony na trąby powietrzne, to także u nas się one pojawiają. Koronne przykłady do 15-16. sierpnia 2008, 14. lipca 2012, 20-21. maja 2019 i 17. lutego 2022 roku. Wówczas notowano za równo silne (2008, 2012), jak i liczne (2008, 2019, 2022) tornada. Co roku nad naszym krajem pojawia się kilka trąb powietrznych, związanych z superkomórkami burzowymi (tornada), jedna lub kilka trąb lądowych, oraz nawet kilkanaście trąb wodnych, te ostatnie głównie jesienią nad Bałtykiem. Na szczęście zdecydowana większość polskich tornad jest słaba (kategoria EF0 lub EF1) i wyrządzają jedynie punktowe szkody. Średnio raz na dekadę mamy jednak poważny incydent burzowy z trąbami o sile EF3 lub większej. Z kolei mniej więcej co dwa lata w naszym kraju występuje EF2. Ostatnie tornado o tej sile pojawiło się nad Polską w lipcu 2022 roku w Ustroniu Morskim.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group