Start misji załogowej SpaceX Crew-2Start misji załogowej SpaceX Crew-2

W piątek (23.04) o godzinie 11:49 czasu polskiego, planowany jest start kolejnej misji załogowej Crew-2, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To drugi, załogowy i rozkładowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon9 używa przy poprzednim starcie. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to za niecałą dobę odbędzie się start załogowej misji Crew-2 w ramach komercyjnego programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów, w tym jeden  z Europy. Do celu zabierze ich kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX. Pierwotnie planowana na dziś (22.04) start misji Crew-2 został przesunięty o niecałą dobę z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Logo misji Crew-2
Logo misji Crew-2

Misja Crew-2

Crew-2 to druga z serii komercyjnych lotów załogowych dla NASA, wykonywanych przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Kto tym razem poleci na ISS?

Załogę Dragona 2 w piątkowym locie stanowić będzie czworo astronautów. Dowódcą misji jest Shane Kimbrough, dla którego będzie to trzeci lot w kosmos. Pilotem kapsuły Dragon jest Katherine Megan McArthur, która leci w kosmos pod raz drugi. Obaj są astronautami NASA. Specjalistami misji są Japończyk Akihiko Hoshide z JAXA, oraz Francuz Thomas Pesquet z ESA. Dla europejskiego astronauty będzie to drugi lot w kosmos, dla Hoshide trzeci. Załogę rezerwową stanowią Satoshi Furukawa z JAXA i Matthias Maurer z ESAShane Kimbough brał wcześniej udział w dwóch lotach na ISS – w misjach STS-126 i Expedition 49/50 statkiem Soyuz MS-02. K. Megan McArthur w 2009 roku uczestniczyła w misji STS-125, mającej na celu prace serwisowe przy teleskopie Hubble’a. Dla Akihiro Hoshide będzie to trzeci lot, po STS-124 i Expedition 32/33 na Sojuzie TMA-05M, na ISS. W swoim pierwszym locie dostarczył moduł naukowy Kibo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Thomas Pesquet z kolei wcześniej leciał w Expedition 50/51 Soyuzem MS-03, gdzie współpracował z dowódcą swojej misji, Shane’m Kimbough’em.

Załoga misji SpaceX Crew-2. Źródło: NASA/Cindy Bush
Załoga misji SpaceX Crew-2. Źródło: NASA/Cindy Bush

Plan misji załogowej Crew-2

Na kilka dni przed startem pojawiła się informacja o problemie z rakietą nośną Falcon9. Specjalistom z SpaceX udało się jednak usunąć usterkę i rakieta pomyślnie przeszła test statyczny potwierdzając swoją gotowość do lotu. Termin wyznaczony na dziś (22.04) został przesunięty z powodu silnego wiatru, który mógłby stanowić zagrożenie dla statku. Obecnie start planowany jest na 11:49 czasu polskiego w piątek (23.04). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony. W tym momencie rozpocznie się trwający około 180 dni pobyt załogi na orbicie. Staną się częścią misji Expedition 65 i 66, w skład której wchodzą obecnie również członkowie misji Crew-1, oraz Soyuz MS-18. Na początku października dołączą do nich astronauci z lotu Soyuz MS-19, jednak już 28. kwietnia załoga misji Crew-1 powróci na ziemię w swojej kapsule Dragon 2.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach Crew-Demo2 oraz Crew-1, zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku SpaceX i NASA. Misję będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna: SpaceX
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group