Start misji załogowej SpaceX Crew-7Start misji załogowej SpaceX Crew-7

W najbliższy piątek (25.08) o godzinie 09:49 czasu polskiego, planowany jest start misji załogowej, oznaczonej jako Crew-7, wykorzystującej kapsułę Dragon 2 Endurance. To siódmy załogowy, rozkładowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Tym razem wykorzystana zostanie nowa rakieta Falcon 9. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom, to już w najbliższy piątek odbędzie się start załogowej misji Crew-7 w ramach komercyjnego programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów, w tym jeden z Rosji oraz jeden z Japonii. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, zostanie wykorzystana po raz kolejny – poprzednio uczestniczyła w misjach Crew-3 oraz Crew-5.  Astronauci wyniesieni na orbitę w statku Dragon staną się członkami Ekspedycji 69. Pozostaną na orbicie około pół roku.

Logo misji Crew-7
Logo misji Crew-7

Misja Crew-7

Start planowany jest na 09:49 czasu polskiego w piątek (25.08). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika:

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony. W tym momencie rozpocznie się trwający około 180 dni pobyt załogi na orbicie.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Załogę Dragona 2 w poniedziałkowym locie stanowić będzie czworo astronautów. Dowódcą misji Crew-7 została Jasmin Moghbeli. Posiada ona tytuł licencjata inżynierii aerokosmicznej uzyskany na MIT oraz tytuł magistra inżynierii aerokosmicznej uzyskany w Naval Postgraduate School. Służyła jako pilotka testowa, brała udział w misjach bojowych w Afganistanie, posiada 2000 godzin nalotu na 25 typach statków powietrznych. W NASA zajmuje się rozwojem załogowych lądowników księżycowych w programie Artemis.

Pilotem misji został Andreas Mogensen. Posiada on tytuł doktora inżynierii aerokosmicznej uzyskany na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Pracował jako inżynier na platformach wiertniczych czy przy turbinach wiatrowych. Był także inżynierem systemów orientacji oraz kontroli orbity w firmie HE Space Operations. Został wybrany jako astronauta ESA w 2009 roku. We wrześniu 2015 roku przebywał na ISS przez 10 dni, docierając na stację misją Sojuz TMA-18M.

Specjalistą misji Crew-7 będzie Satoshi Furakawa. Posiada on tytuł doktora nauk medycznych. Pracował jako chirurg. Wyselekcjonowany jako astronauta JAXA w 1999 r. Pracował przy module Kibo, japońskim wkładzie w ISS. Brał udział w misji Sojuz TMA-02M. Przebywał na ISS jako członek ekspedycji 28 i 29. Jest także dyrektorem grupy badawczej ds. biomedycyny kosmicznej w JAXA.

Drugim specjalistą misji został Konstantin Borysow. Jest on posiadaczem tytułu licencjata ekonomii. Posiada też stopień magistra badań operacyjnych i analizy systemowej oraz stopień magistra w dziedzinie podtrzymywania życia w statkach powietrznych. Pracował jako konsultant, menager projektów oraz dyrektor działu przy produkcji samochodów. Wybrany jako astronauta w 2018 roku.

Załoga misji SpaceX Crew-7. Źródło: NASA
Załoga misji SpaceX Crew-7.

Nowa, załogowa kapsuła

Crew-6 to szósta z serii komercyjnych lotów załogowych dla NASA, wykonywanych przez firmę SpaceX, a dziewiąta orbitalna misja załogowa SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1Crew-2 oraz Crew-3, Crew-4, Crew-5, Inspiration4,  Axiom AX-1 czy Crew-6 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna : SpaceX/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group