Historyczny lot Inspiration4 !Historyczny lot Inspiration4 !

W nocy z 15 na 16 września wystartuje historyczna misja Inspiration4. To pierwszy w pełni komercyjny lot kosmiczny, w którym żaden z czterech członków załogi nie jest jeszcze  astronautą. Spędzą oni trzy pełne doby na wysokości około 575 km nad powierzchnią Ziemi. To wyżej niż znajduje się ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna).

Do tej pory nikt kto nie przeszedł ostrej selekcji i długotrwałych treningów, nie został dowódcą czy pilotem misji kosmicznej. Nigdy w historii także nie wysłano w kosmos czwórki amatorów, którzy przeszli około półroczne intensywne przeszkolenie. Inspiration4 będzie pierwszą tego typu misją w historii. Lot realizowany będzie statkiem kosmicznym Crew Dragon – Resilience, który wyniesiony zostanie rakietą Falcon9 block 5. Jest to ważny krok w stronę komercyjnych, załogowych lotów kosmicznych, jak i niezbędny stopień w drodze ku eksploracji innych planet i stworzeniu tam kolonii.

Oficjalne logo Inspiration4

Załoga Inspiration4

Misja składać się będzie z czworga “zwykłych” ludzi. Każdy z nich reprezentuje jeden z czterech filarów. Są to:

Jared Isaacman, miliarder, założyciel i szef firmy Shift4 Payments, która zajmuje się płatnościami internetowymi, a także pilot, który posiada kilka byłych wojskowych myśliwców, m.in. MiG-29 “Fulcrum”. Dzierży także kilka rekordów lotniczych. Będzie on pełnił rolę dowódcy i pilota misji, reprezentuje filar przywództwa.

Drugim członkiem załogi i pilotem misji jest Doktor Sian Proctor. Jest ona ekspertem w dziedzinie nauk o ziemi, a także profesorem South Mountain Community College w Arizonie. Posiada także licencje pilota i nurka. Reprezentuje ona filar prosperowania.

Trzecim, wyjątkowym członkiem załogi jest Hayley Arceneaux, pracownik medyczny w Dziecięcym Szpitalu Badawczym Świętego Judy. Sama wcześniej była jego pacjentką, chorując na raka kości. W wyniku choroby, ma wymieniony staw kolanowy, oraz tytanowy pręt w kości udowej. To najmłodszy astronauta w historii USA, a także pierwsza osoba, która wygrała z rakiem i posiada protezę, która znajdzie się w kosmosie. Na pokładzie statku Dragon Resilience będzie pełniła rolę oficera medycznego, reprezentuje ona filar nadziei.

Ostatnim, czwartym członkiem załogi jest Chris Sembroski. Były wojskowy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, posiadający tytuł licencjata aeronautyki, który zdobył na Aeronautycznym Uniwersytecie Embry-Riddle na Florydzie. Pracownik sektora aerokosmicznego w firmie Lockheed Martin. Swoje miejsce na pokładzie zawdzięcza wygranej na loterii. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu był datek na Dziecięcy Szpital Badawczy Świętego Judy. Będzie on pełnił rolę specjalisty misji, reprezentuje filar szczodrości.

Załoga Inspiration4. Źródło: spacex.com
Załoga Inspiration4. Źródło: spacex.com

Planowany przebieg misji

Start misji planowany jest na godzinę 2:02 czasu polskiego w czwartek, 16 września. Podczas trwającego trzy doby lotu, statek Dragon Resilience wzniesie się na wysokość około 540 km nad powierzchnię Ziemi i znajdzie się na orbicie o takiej samej inklinacji (nachyleniu) jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – 51,6° – co pozwoli wykorzystać te same strefy potencjalnego awaryjnego lądowania statku, jak podczas lotów dla NASA. Wykorzystana zostanie załogowa kapsuła Dragon 2 Resillience, która wcześniej brała udział w misji Crew-1 dostarczając kolejną załogę na Międzynarodową Stację kosmiczną. Jako że podczas misji Inspiration4 nie jest potrzebny port dokujący, w przedniej części pojazdu zamontowane zostanie dodatkowe okno.

Oficjalne logo misji przygotowane przez SpaceX
Oficjalne logo misji przygotowane przez SpaceX

Całą relację na żywo będzie można obejrzeć na YouTubowym kanale SpaceX. Ruszy ona na około 4 godziny przed startem.

Grafika ilusracyjna: spacex.com/ Inspiration4
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group