Kolejne gwałtowne burze nad Polską! Wiatr do 100 km/h, duży grad i możliwe trąby powietrzneKolejne gwałtowne burze nad Polską! Wiatr do 100 km/h, duży grad i możliwe trąby powietrzne

W czwartek czekają nas kolejne gwałtowne burze. Pojawi się silny wiatr do 100 km/h, duży grad. Możliwe, że pojawią się trąby powietrzne. Nie odpuści także upał, choć tym razem najgoręcej będzie we wschodniej części kraju. Niestety, po raz kolejny w tym tygodniu burze mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Gdzie sytuacja pogodowa może być najgroźniejsza? Sprawdzamy aktualne prognozy na najbliższe godziny. 

Przed nam kolejne silne burze w Polsce. Prognozą znów objęty jest cały kraj. Dodatkowo, najgroźniejsza sytuacja może panować w godzinach popołudniowych na wschodzie, częściowo na południu i w centrum. Później groźnie może być także na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Może się tam rozwinąć układ burzowy formacją liniową, ponadto możliwe są opady dużego gradu, a nawet trąby powietrzne.

Kolejne gwałtowne burze, wiatr do 100 km/h, duży grad i trąby powietrzne

W środę w Polsce panować będą typowo letnie, bardzo wysokie temperatury. W sporej części kraju Polsce spodziewane są groźne zjawiska pogodowe – nawalne opady deszczu, silny, niszczący wiatr czy grad.

W czwartek front chłodny, który sprowadził do nas burze, będzie rozpościerał się nad zachodnią częścią kraju. Ponownie możliwe będą groźne zjawiska, tym razem na wschodzie Polski. Za sprawą wspomnianego frontu, powiązanego z niżem znad Morza Północnego, wypierana będzie gorąca masa powietrza zwrotnikowego. Jednocześnie przed frontem ponownie ulokuje się linia zbieżności wiatru, dająca dodatkowe wsparcie konwekcji. Pierwsze burze mogą powstać już w godzinach rannych i miejscami będą od razu silne. Z biegiem dnia powinny łączyć się w większe klastry, a później potencjalnie w układ, wędrujący powoli na wschód. W jego obrębie możliwe będą bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru, oraz opady dużego gradu. Nie wykluczone są także zalania, związane z intensywnym i długotrwałym deszczem. Cały system będzie powolny, przez co istnieje prawdopodobieństwo powstania układu training storms (serii burz idących jedna za drugą). W takiej sytuacji możliwe są liczne i rozległe zalania. Co więcej, w późniejszych godzinach, zanikające klastry burzowe mogą generować nowe systemy, głównie w formie liniowej, niosące silne porywy wiatru. Miejscami, głównie na krańcach wschodnich, burz spodziewamy się do późnych godzin nocnych.

Dodatkowo po porannej analizie wyliczeń modeli pogodowych, zdecydowaliśmy się na poszerzenie obszaru DZ, SRD oraz NWL. Warunki do rozwoju groźnych burz będą występować na większym obszarze kraju. Obszar DZ na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie został wydany ze względu na ryzyko rozwoju izolowanych superkomórek burzowych z nawalnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu, niszczącym wiatrem oraz ryzykiem pojawienia się trąby powietrznej. 

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group