O Nas

Meteorologia to stale rozwijająca się nauka, jedna z kluczowych dla nowoczesnych gospodarek. Bez względu na to jak dobrze nie jesteśmy rozwinięci technologicznie, przemysłowo czy społecznie, pogoda zawsze będzie miała wpływ na nasze życie. W szczególności odstępstwa od normy wieloletniej, czy gwałtowne zjawiska. W dobie zmian klimatu, wielkich aglomeracji, technologii i rozwiniętego transportu jesteśmy na nie podatni jak nigdy wcześniej. Dlatego olbrzymią wagę mają obecnie nowoczesne, dokładne prognozy numeryczne i ostrzeżenia meteorologiczne, ale również szacunki klimatyczne, czy większa świadomość społeczeństwa odnośnie tych zjawisk.

Historia

Projekt Incus Meteo powstał w 2018 roku jako rozszerzenie istniejącej od 2012 roku Sieci Obserwatorów Burz. Stowarzyszenie całą swoją działalność ukierunkowało na burze i ostrzeganie pogodowe. Latem 2020 roku projekt nabrał kształtów i stał się portalem informacyjnym, skupiającym w sobie najważniejsze zagadnienia z dziedzin meteorologii, klimatu, geologii, astronomii, lotów kosmicznych i lotnictwa. Informuje również o globalnych klęskach żywiołowych i krajowych zdarzeniach pogodowych. Okres testowego, regularnego działania portalu trwał miesiąc – od 21. sierpnia do 20. września. 20. września 2020 roku odbyła się oficjalna premiera.

Strona powstała w Polsce i skupia się główne na krajowej meteorologii. Informujemy również o europejskich, a nawet światowych, istotnych zdarzeniach pogodowych, klimatologicznych, czy geologicznych. Zależy nam także na rzetelności materiałów. Dlatego poświęcamy dużo czasu na tworzenie i weryfikowanie tekstów. Portal prowadzą doświadczeni pasjonaci meteorologii, wsparci nowoczesnymi technologiami, wieloletnią wiedzą, oraz członkostwem w Sieci Obserwatorów Burz, co gwarantuje wysoką jakość publikowanych tu treści.

Nasza misja

Projekt Incus Meteo jest uzupełnieniem działalności Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz o kwestie publicystyczne, szeroko pojęte newsy, oraz działalność okołometeorologiczną. Zawarte tu treści nie spełniają definicji ostrzegania przed groźnymi burzami, ich analizy, czy prognoz, jednak wpisują się w publicystyczną, naukową i meteorologiczną działalność Stowarzyszenia, poszerzoną o dodatkowe zagadnienia, takie jak geologia, transport lotniczy, czy kosmiczny.

W dobie fake newsów, półprawd i clickbaitów chcemy nieść rzetelną informację o otaczającym nas świecie. Nauki przyrodnicze i technologia są apolityczne, nie mają ideologii, narodowości i nie ulegają naciskom różnych środowisk. Jeśli takowe się stają, to nie są nauką. Stają się kłamstwem i propagandą. Nie spełniają wówczas także swojej roli, jaką jest edukowanie społeczeństwa, sprawianie, że są oni bardziej świadomi swojego wpływu na planetę. Celowe przeinaczanie faktów, lub wręcz tworzenie i agregowanie fałszywych informacji jest szkodliwym procederem, mającym na celu zbudowanie konkretnego światopoglądu u znacznej grupy osób. Taki światopogląd – oparty o kłamstwo i manipulacje, jest potem podatny na wszelkie zagrywki polityczne, czy ideologiczne.

Wiemy, że nie zmienimy świata. Zdajemy sobie sprawę z tego, że globalny trend ku klikalności, a nie rzetelności, będzie coraz większy i coraz większe rzesze ludzi będą oszukiwane, także przez wiodące grupy medialne. Mimo tego liczymy na to, że uda nam się choć niewielki promil zmanipulowanych antynaukową propagandą nakierować na właściwe tory. Przy okazji dzielimy się naszą pasją z szerokim gronem odbiorców. Osoby zainteresowane pogodą, klimatem, kosmosem, czy wulkanami znajdą tu coś dla siebie!

Chcesz nas wesprzeć? Postaw nam wirtualną kawę! 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

© 2022 INCUS Group