Niezwykłe zjawisko na niebie można było obserwować w poniedziałek, 8 kwietnia nad częścią Ameryki Północnej. Całkowite zaćmienie Słońca spowodowało, że na kilka chwil niebo stało się ciemniejsze, a zamiast widocznej tarczy Słońca, ukazała się jedynie jego rozżarzona korona. Zjawisko to przyciągnęło uwagę milionów ludzi, w tym wielu entuzjastów astronomii z różnych zakątków świata. W sieci pojawiło się wiele materiałów dokumentujących to zjawisko.
Całkowite zaćmienie księżyca przyciągnęło uwagę ogromnej ilości entuzjastów, ale i zwykłych ludzi, którzy chcieli mieć jak najlepsze miejsce do obserwowania. Sprawdzano prognozy, które wskazywały, że nie wszędzie pogoda będzie łaskawa dla obserwujących. W miejscach, z największą szansą na możliwe obserwowanie zaćmienia, ceny w hotelach czy na polach kempingowych wzrosły o kilkadziesiąt procent.
Niezwykłe zjawisko na niebie. Całkowite zaćmienie słońca
W poniedziałek w części Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady można było zaobserwować całkowite zaćmienie Słońca. W dość wąskim pasie kontynentu niebo na krótki czas stało się ciemniejsze, a ludzie mieli okazję do zobaczenia korony słonecznej. W innych częściach świata Księżyc częściowo zasłonił Słońce, jednak i ten widok był imponujący. Aby bezpiecznie prowadzić obserwacje należało wyposażyć się w okulary zabezpieczające oczy. Wielu obserwatorów korzystało z teleskopów czy obiektywów fotograficznych.
Faza całkowitego zaćmienia rozpoczęła się kilka minut po godzinie 12 czasu lokalnego (co odpowiadało godzinie 20 w Polsce) nad obszarem Meksyku. Wtedy to niebo stonowało swój blask. Widać było także koronę słoneczną wraz z protuberancjami. Kolejno całkowite zaćmienie Słońca pojawiło się nad Teksasem, a później przesunęło się do kolejnych stanów USA, w tym m.in.: Oklahomy, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indiany, Ohio, Pensylwanii, Nowy Jork, Vermont i Maine. Następnie zjawisko to można było obserwować wzdłuż granicy z Kanadą.
Tak wyglądało zaćmienie słońca :
Wczorajsze całkowite zaćmienie słońca widziane w okolicach Toronto. 😍
Bardzo dobrze widać też protuberancje ☀️🌕
fot. Kryspin Damian Ślipiec, gratulujemy ! @IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzyburz #Eclipse #tornoto https://t.co/FeCdIi4boJ pic.twitter.com/MfiiGJMQdE— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) April 9, 2024
The total Solar eclipse of 2024 pic.twitter.com/70OLG7LbiB
— MOON LOVER (@the_moon_lovers) April 9, 2024
This was possibly the best prepared eclipse ever and already iconic pictures were taken.
This is a plane flying through the totality in Jonesboro photographed by Kendall Rust. pic.twitter.com/dp1nkW3Wz4
— Massimo (@Rainmaker1973) April 9, 2024
Total Solar Eclipse from plane pic.twitter.com/6yfPrC9mEu
— حيدرة Space 8K (@uhd2020) April 9, 2024
Total eclipse' • April 8, 2024 pic.twitter.com/NN64dEPpW0
— Earth (@earthcurated) April 9, 2024
Those of you who missed the iconic #SolarEclipse2024, here's the video that shows how dark it got #EclipseSolar2024 🤩 Unreal scenes #eclipse2024 #Solar pic.twitter.com/IMx0VGvQT8
— Shehryar Sajid Khan (@Sskwrites) April 9, 2024
Doskonale widać także, jak wiele samolotów podążało za zaćmieniem.
The amount of general aviation aircraft following #EclipseSolar2024 is just amazing. pic.twitter.com/l44AnHOGnk
— Flightradar24 (@flightradar24) April 8, 2024
Całkowite zaćmienie słońca. Czym jest?
Całkowite zaćmienie Słońca zachodzi, gdy Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając tarczę słoneczną. W wyniku tego zjawiska na niebie widoczna jest jedynie korona Słońca – zewnętrzna atmosfera gwiazdy, która jest zwykle niewidoczna ze względu na blask samego Słońca. Całkowite zaćmienie Słońca jest spektakularnym wydarzeniem astronomicznym, które może być obserwowane tylko w określonych częściach Ziemi, gdy Księżyc znajdzie się w odpowiedniej fazie i w odpowiedniej odległości od Ziemi.
Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
