Niezwykłe zjawisko na niebie. Całkowite zaćmienie słońcaNiezwykłe zjawisko na niebie. Całkowite zaćmienie słońca

Niezwykłe zjawisko na niebie można było obserwować w poniedziałek, 8 kwietnia nad częścią Ameryki Północnej. Całkowite zaćmienie Słońca spowodowało, że na kilka chwil niebo stało się ciemniejsze, a zamiast widocznej tarczy Słońca, ukazała się jedynie jego rozżarzona korona. Zjawisko to przyciągnęło uwagę milionów ludzi, w tym wielu entuzjastów astronomii z różnych zakątków świata. W sieci pojawiło się wiele materiałów dokumentujących to zjawisko. 

Całkowite zaćmienie księżyca przyciągnęło uwagę ogromnej ilości entuzjastów, ale i zwykłych ludzi, którzy chcieli mieć jak najlepsze miejsce do obserwowania. Sprawdzano prognozy, które wskazywały, że nie wszędzie pogoda będzie łaskawa dla obserwujących. W miejscach, z największą szansą na możliwe obserwowanie zaćmienia, ceny w hotelach czy na polach kempingowych wzrosły o kilkadziesiąt procent.

Niezwykłe zjawisko na niebie. Całkowite zaćmienie słońca

W poniedziałek w części Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady można było zaobserwować całkowite zaćmienie Słońca. W dość wąskim pasie kontynentu niebo na krótki czas stało się ciemniejsze, a ludzie mieli okazję do zobaczenia korony słonecznej. W innych częściach świata Księżyc częściowo zasłonił Słońce, jednak i ten widok był imponujący. Aby bezpiecznie prowadzić obserwacje należało wyposażyć się w okulary zabezpieczające oczy. Wielu obserwatorów korzystało z teleskopów czy obiektywów fotograficznych.

Faza całkowitego zaćmienia rozpoczęła się kilka minut po godzinie 12 czasu lokalnego (co odpowiadało godzinie 20 w Polsce) nad obszarem Meksyku. Wtedy to niebo stonowało swój blask. Widać było także koronę słoneczną wraz z protuberancjami. Kolejno całkowite zaćmienie Słońca pojawiło się nad Teksasem, a później przesunęło się do kolejnych stanów USA, w tym m.in.: Oklahomy, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indiany, Ohio, Pensylwanii, Nowy Jork, Vermont i Maine. Następnie zjawisko to można było obserwować wzdłuż granicy z Kanadą.

Tak wyglądało zaćmienie słońca :

Doskonale widać także, jak wiele samolotów podążało za zaćmieniem.

Całkowite zaćmienie słońca. Czym jest?

Całkowite zaćmienie Słońca zachodzi, gdy Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając tarczę słoneczną. W wyniku tego zjawiska na niebie widoczna jest jedynie korona Słońca – zewnętrzna atmosfera gwiazdy, która jest zwykle niewidoczna ze względu na blask samego Słońca. Całkowite zaćmienie Słońca jest spektakularnym wydarzeniem astronomicznym, które może być obserwowane tylko w określonych częściach Ziemi, gdy Księżyc znajdzie się w odpowiedniej fazie i w odpowiedniej odległości od Ziemi.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group