Huragan Beryl uderzył w Jamajkę. Są poważne straty i ofiary śmiertelneHuragan Beryl uderzył w Jamajkę. Są poważne straty i ofiary śmiertelne

Niestety, zgodnie z przewidywaniami NHC (Narodowe Centrum Huraganów), huragan “Beryl” uderzył w Jamajkę. Są poważne szkody i ofiary śmiertelne. Trwa liczenie strat, a bilans ofiar i rannych może się jeszcze zmienić. W najbliższych dniach huragan będzie słabnąć. Obecnie zmierza w stronę półwyspu Jukatan. 

Beryl to pierwszy huragan w tym sezonie, a także pierwszy w historii pomiarów tak wczesny huragan najwyższej, 5 kategorii jaki powstał na Atlantyku. Wcześniej spowodował poważne zniszczenia na karaibskich Wyspach Nawietrznych. W środę uderzył w Jamajkę. Według najnowszych przewidywań, kolejne tygodnie to szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. Jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się kolejne, silne i potencjalnie groźne cyklony tropikalne. NHC przewiduje tegoroczny sezon z ponadprzeciętną aktywnością huraganów.

Huragan Beryl uderzył w Jamajkę. Są poważne straty i ofiary śmiertelne

Huragan “Beryl” uderzył w Jamajkę w środę po południu czasu lokalnego jako huragan 4 kategorii w 5-cio skali Saffira-Simpsona. Wcześniej siał on spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Huragan przynosi obfite opady deszczu i wiatr o prędkości 215 km/h, a także wysokie fale sztormowe. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10 osób, a może nie być ostateczna.

W środę zamknięto lotniska w Kingston i Montego Bay, popularnym wśród turystów kurorcie, a ulice opustoszały po wprowadzeniu godziny policyjnej przez premiera Andrew Holnessa. Ulewne deszcze związane z huraganem już spowodowały powodzie na wschodnim wybrzeżu Jamajki, a w stolicy, Kingston, odnotowano porywy wiatru osiągające 130 km/h. Niestety, są także poważne straty. Uszkodzone zostało m.in. wspomniane lotnisko w Kingston.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią może być w tym roku konieczne.

początek sezonu huraganów 2024
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group