Start misji załogowej SpaceX Crew-3Start misji załogowej SpaceX Crew-3

W czwartek (11.11) o godzinie 3:02 czasu polskiego, planowany jest start kolejnej misji załogowej Crew-3, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To trzeci załogowy, rozkładowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon9 używa już we wcześniejszych misjach. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. Początkowo lot planowano na niedzielę, 31 października, następnie przełożono go dwukrotnie. 

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to za kilka dni odbędzie się start załogowej misji Crew-3 w ramach komercyjnego programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwotny termin startu, niedziela 31 października został przełożony, ze względu na prognozowany system burzowy i silny wiatr. Następnie ponownie przełożono planowany termin startu na drobne problemy medyczne jednego z astronautów. W skład załogi wchodzi czterech astronautów, w tym jeden z Europy. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, zostanie wykorzystana po raz pierwszy. Zawiera ona także pewne udoskonalenia względem pozostających w użyciu dwóch pojazdów tego typu. Otrzymała ona imię Endurance. Astronauci wyniesieni na orbitę w statku Dragon staną się członkami Ekspedycji 66 oraz Ekspedycji 67.

 

Logo misji Crew-3
Logo misji Crew-3

Misja Crew-3

Start planowany jest na 3:02 czasu polskiego w czwartek (11.11). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony. W tym momencie rozpocznie się trwający około 180 dni pobyt załogi na orbicie.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Załogę Dragona 2 w niedzielnym locie stanowić będzie czworo astronautów. Dowódcą misji jest Raja Chari, były pułkownik Sił Powietrznych USA, był między innymi odpowiedzialny za loty testowe myśliwca F-35. Posiada ponad 2500 godzin nalotu na myśliwcach. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2017 roku, posiada tytuł magistra aeronautyki i astronautyki uzyskany na MIT.

Pilotem kapsuły Dragon 2 Endurance jest Thomas Marshburn, wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2004 roku. Posiada tytuł magistra w zakresie fizyki technicznej, tytuł magistra w zakresie nauk medycznych oraz doktora medycyny. W NASA pracował jako chirurg w czasie trwania programu promów kosmicznych, oraz przy wspólnym amerykańsko-rosyjskim programie lotów. Uczestniczył w misji promu kosmicznego STS-127 w 2009 roku, podczas której dostarczono elementy ISS na orbitę, a także w misji Sojuz TMA-07M. Na ISS przebywał wówczas od grudnia 2012 do maja 2013 roku.

Specjalistą misji jest Kayla Barron. Posiada tytuł magistra inżynierii nuklearnej. Była wojskowa, służąca na łodzi podwodnej USS Marine. Jako astronautka została wyselekcjonowana przez NASA w 2017 roku.

Drugim specjalistą misji jest Matthias Maurer z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Posiada on tytuły inżyniera technologii materiałów oraz inżynierii materiałowej, tytuł magistra ekonomii dla inżynierów, a także stopień doktora w zakresie inżynierii materiałowej. Wyselekcjonowany jako astronauta ESA w 2015 r. Brał także udział w misji analogowej NASA.

Załoga misji SpaceX Crew-3. Źródło: NASA/ Robert Markowitz
Załoga misji SpaceX Crew-3. Źródło: NASA/ Robert Markowitz

Nowa, załogowa kapsuła

Crew-3 to trzecia z serii komercyjnych lotów załogowych dla NASA, wykonywanych przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy. Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1 oraz Crew-2 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Misję będzie można również śledzić także na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna: SpaceX
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group