W środę przez Polskę przejdą gwałtowne, silne burze. Mogą się pojawiać nawałnice, wiatr do 110/120 km/h, a także trąby powietrzne. Sytuacja jest cały czas rozwojowa. Niestety, burze ponownie mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia części mieszkańców naszego kraju. Gdzie sytuacja pogodowa może być najgroźniejsza? Sprawdzamy prognozy na najbliższe godziny.
Przed nam kolejne silne burze w Polsce. Tym razem zagrożony jest praktycznie cały kraj. Dodatkowo, najgroźniejsza sytuacja może panować w godzinach popołudniowych na zachodzie, częściowo w centrum i na północy Polski. Może się tam rozwinąć układ burzowy formacją liniową, ponadto możliwe są opady dużego gradu, a nawet trąby powietrzne.
Gwałtowne burze, nawałnice i wiatr do 120 km/h
W środę w Polsce panować będą typowo letnie, bardzo wysokie temperatury. W sporej części kraju Polsce spodziewane są groźne zjawiska pogodowe – nawalne opady deszczu, silny, niszczący wiatr czy grad.
⚠️⚡️#UWAGA! Aktualizacja prognozy! SILNE miejscami niszczące #BURZE dziś nad Polską! Podajcie informację dalej! ⚡️ ⚠️
🟥W związku z możliwością wystąpienia najgroźniejszych burz na większym obszarze kraju, zdecydowaliśmy o aktualizacji prognozy burzowej.
🟥Zjawiska pogodowe… pic.twitter.com/Vk8mVH1nvD
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) July 10, 2024
W środę czeka nas kolejny potencjalnie groźny incydent burzowy. Znajdziemy się wówczas w zasięgu wielocentrycznego ośrodka niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich i Morza Północnego. Początkowo napływać do nas będzie wąski strumień bardzo gorącego powietrza zwrotnikowego, które stopniowo będzie wypierane przez chłodniejszą masę polarnomorską. Przed frontem chłodnym powstać ma przynajmniej jedna, silna linia zbieżności wiatru, co już samo będzie wystarczające do utworzenia się w jej obrębie punktowo silnych burz. Zjawiska formować się będą w środowisku wysokiej wilgotności powietrza, oraz znacznie podwyższonej dostępnej energii.
Obecne prognozy modeli pogodowych wskazują na powstanie na ogół rozproszonych, umiarkowanych i silnych burz, które będą łączyć się w klastry bądź luźne układy. Zjawiska najpewniej nieść będą głównie silne, niszczące porywy wiatru (do 110/120 km/h w porywie) i nawalny deszcz. Miejscami możliwe będą także opady dużego gradu (do 5 cm, lokalnie więcej). Początkowo burze będą nieść głównie duży grad i niszczące porywy wiatru, następnie dominować będzie intensywny deszcz z dużą aktywnością elektryczną. Zanikające komórki mogą generować nowe burze w strefie generowanego przez nie chłodnego powietrza.
Pierwszych burz spodziewamy się na zachodzie kraju w okolicach południa. Ostatnie zanikną w części centralnej i wschodniej nad ranem w czwartek.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.
Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
