Huragan Beryl osiągnął 5 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Jest ekstremalnie niebezpiecznyHuragan Beryl osiągnął 5 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Jest ekstremalnie niebezpieczny

Na Atlantyku w bardzo krótkim czasie powstał huragan Beryl, który osiągnął 5, maksymalną kategorię w skali Saffira- Simpsona. Jak informują tamtejsze władze, jest on ekstremalnie niebezpieczny. Dziś rano ciśnienie w jego oku spadło do 935 hPa. Wiatr ciągły osiąga 270 km/h, a porywy nawet 325 km/h. Aktualnie zmierza w stronę Jamajki stanowiąc poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. 

Beryl to pierwszy huragan w tym sezonie, a także pierwszy w historii pomiarów tak wczesny huragan najwyższej, 5 kategorii jaki powstał na Atlantyku. Wcześniej spowodował poważne zniszczenia na karaibskich Wyspach Nawietrznych. Jeszcze dziś uderzy on w terytoria zależne od Holandii przynosząc wysokie fale sztormowe i katastrofalny w skutkach wiatr. Według najnowszych przewidywań, kolejne tygodnie to szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. Jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się kolejne, silne i potencjalnie groźne cyklony tropikalne. NHC przewiduje sezon z ponadprzeciętną aktywnością huraganów.

Huragan Beryl osiągnął 5, najwyższą kategorię

Choć Beryl ma najwyższą, 5 kategorię w skali Saffira- Simpsona, według NHC (Narodowe Centrum Huraganów) ciągle się intensyfikuje. Aktualnie zagraża on Jamajce, a wcześniej siał spustoszenie na Karaibach. Niestety szkody są poważne. Ciśnienie w oku huraganu spadło do 935 hPa, a wiatr w porywach osiąga nawet 325 km/h. Jest on pierwszym tak silnym huraganem powstałym na Atlantyku w tym roku i najsilniejszym, tak wcześnie powstałym huraganem w historii.

Jak informuje NHC, huragan Beryl osiągnie maksimum swojej aktywności w środę. Jako huragan 5 kategorii dotrze on do Jamajki. Mogą tam występować burze, oraz silne, zagrażające życiu i zdrowiu prądy przybojowe i rozrywające. Niestety, niesie poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Następnie zacznie on stopniowo słabnąć. Do wybrzeża Meksyku powinien dotrzeć mocno osłabiony, z porywami wiatru do około 100 km/h.

huragan beryl
5-cio dniowa prognoza rozwoju cyklonów tropikalnych. Źródło: NHC/ NOAA

Tak było jeszcze wczoraj:

Do wnętrza huraganu wleciał specjalny samolot NOAA – “Kermit”:

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią może być w tym roku konieczne.

początek sezonu huraganów 2024
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group