Start misji załogowej SpaceX Crew-4Start misji załogowej SpaceX Crew-4

W środę (27.04) o godzinie 9:52 czasu polskiego, planowany jest start kolejnej misji załogowej Crew-4, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To czwarty załogowy, rozkładowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon9 używa już we wcześniejszych misjach. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. Początkowo start misji planowano kilka dni wcześniej, jednak opóźniono go ze względu na powrót misji Axiom AX-1.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to już w najbliższą środę odbędzie się start załogowej misji Crew-3 w ramach komercyjnego programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwotny termin startu, niedziela 31 października został przełożony, ze względu na prognozowany system burzowy i silny wiatr. Następnie ponownie przełożono planowany termin startu na drobne problemy medyczne jednego z astronautów. W skład załogi wchodzi czterech astronautów, w tym jeden z Europy. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, zostanie wykorzystana po raz pierwszy. Zawiera ona także pewne udoskonalenia względem pozostających w użyciu pozostałych pojazdów tego typu. Otrzymała ona imię Freedom. Astronauci wyniesieni na orbitę w statku Dragon staną się członkami Ekspedycji 67.

Logo misji Crew-3
Logo misji Crew-3

Misja Crew-4

Start planowany jest na 9:52 czasu polskiego w środę (27.04). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony. W tym momencie rozpocznie się trwający około 180 dni pobyt załogi na orbicie.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Załogę Dragona 2 w niedzielnym locie stanowić będzie czworo astronautów. Dowódcą misji jest Kjell Lindgren, były członek zespołu spadochronowego w Akademii Sił Powietrzny, służący jako instruktor czy kierownik. Dla NASA pracuje od 2017 roku. pełnił funkcję chirurga lotniczego w programie treningowym ISS, a także zastępcą chirurga załogi w misjach STS-130 i Ekspedycji 24. Astronautą został w 2019 roku. Brał udział w misjach Sojuz TMA-17M spędzając czas na ISS jako członek Ekspedycji 44 i 45.

Pilotem kapsuły Dragon 2 Freedom jest Robert Hines. Pilot testowy, pilot myśliwski i instruktor. 21 lat służył w Siłach Powietrznych USA. Brak udział w 76 misjach bojowych, w tym na Bliskim Wschodzie czy wspierając NATO w Europie. Pilot badawczy pracujący dla NASA od 2012 roku. Astronautą został w 2017 roku. Pracował przy rozwoju kapsuły Orion czy przy projektowaniu kabin dla nowych lądowników księżycowych.

Pierwszą specjalistką misji Crew-4 będzie Samantha Cristoforetti. Specjalistka w dziedzinie napędów lotniczych i kosmicznych. Posiada tytuł magistra Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego. Była pilot Włoskich Sił Powietrznych w stopniu porucznika. Astronautką ESA została w 2009 roku. Brała udział w misji Sojuz TMA-15M.

Drugą specjalistką misji będzie Jessica Watkins. Posiada ona doktorat z geologii uzyskany na Uniwersytecie Kalifornijskim. Współpracowała z zespołem łazika Curiosity, planując codzienne zadania łazika, testując właściwości marsjańskich skał czy pracując przy badaniu krateru Gale. Odbywała staże w NASA. Astronautką została w 2017 roku. Będzie to jej pierwszy lot w kosmos.

Załoga misji SpaceX Crew-4. Źródło: NASA/ Joshua Valcarcel, Robert Markowitz, Norah Moran
Załoga misji SpaceX Crew-4. Źródło: NASA/ Joshua Valcarcel, Robert Markowitz, Norah Moran

Nowa, załogowa kapsuła

Crew-4 to czwarta z serii komercyjnych lotów załogowych dla NASA, wykonywanych przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy. Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1Crew-2 oraz Crew-3 czy Axiom AX-1 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna: SpaceX
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group