Start prywatnej misji załogowej Axiom AX-1Start prywatnej misji załogowej Axiom AX-1

W piątek (08.04) o godzinie 17:17 czasu polskiego, planowany jest start pierwszej prywatnej misji załogowej, AX-1, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To czwarty załogowy, lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9 używa już we wcześniejszych misjach. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to już jutro odbędzie się start prywatnej, załogowej misji Axiom AX-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, będzie wykorzystana już po raz trzeci. Kapsuła Dragon 2 Endeavour brała udział w misjach Crew Demo-2 oraz Crew-2. Po dotarciu na ISS, załoga pozostanie na orbicie co najmniej osiem dni.

Logo misji Ax-1
Logo misji Ax-1

Misja Axiom AX-1

Start planowany jest na 17:17 czasu polskiego w piątek (8.04). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Załogę kapsuły Dragon 2 w piątkowym locie stanowić będzie czworo astronautów. Dowódcą misji będzie Michael López-Alegría, były astronauta NASA, posiadający 40 lat doświadczenia w sektorach lotniczym i kosmicznym. Pracował dla Marynarki Wojennej USA. Był uczestnikiem trzech misji promu kosmicznego (STS-73, STS-92, STS-113), a także był dowódcą Ekspedycji 14 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach misji Sojuz TMA-9. Jest rekordzistą NASA, jeśli chodzi o łączną długość spacerów kosmicznych. Łącznie przebywał poza statkiem kosmicznym przez ponad 67 godzin. Obecnie jest wiceprezydentem firmy Axiom Space ds. rozwoju biznesowego.

Pilotem misji AX-1 będzie Larry Connor. To przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii, a także szef firmy The Connor Group. Jest pilotem samolotów oraz helikopterów, latał ponad szesnastoma różnymi typami statków powietrznych, w tym myśliwcem F-5. Pięciokrotnie wygrywał zawody w akrobacjach powietrznych. Jest także kierowcą wyścigowym.

Pierwszym specjalistą misji będzie Mark Pathy. Jest on dyrektorem i prezesem kanadyjskiej firmy MAVRIK skupiającej swoją uwagę na innowacjach, przedsiębiorczości i inwestowaniu. Jest także prezesem firmy Stingray Group. To także filantrop wspierający młodych ludzi z problemami i bezdomnych.

Drugim specjalistą misji jest Eytan Stibbe, założyciel funduszu inwestycyjnego Vital Capital. Jego celem jest poprawa sytuacji krajów rozwijających się, szczególnie w Afryce. Wspiera on także inicjatywy społeczne i edukacyjne w Izraelu. Służył w Izraelskich Siłach Powietrznych jako pilot myśliwców. Przyjaźnił się z Ilanem Ramonem, który zginął w katastrofie promu Columbia. Będzie on drugim w historii astronautą z Izraela.

załoga axiom ax-1
Załoga misji Axiom AX-1. Źródło: axiomspace.com
Logo misji axiom ax-1
Alternatywne logo misji Axiom AX-1

Nowa, załogowa kapsuła

Axiom AX-1 to pierwszy, komercyjny lot firmy Axiom Space na ISS, wykonywany przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1Crew-2 oraz Crew-3 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

 

Grafika ilustracyjna: axiomspace.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group