Kolejne silne tornada w USA. Jedna osoba nie żyjeKolejne silne tornada w USA. Jedna osoba nie żyje

Kolejne silne i niszczące burze i tornada pojawiły się w USA. Jedna osoba nie żyje, a wiele osób zostało rannych. Gwałtowne zjawiska pogodowe ponownie niszczyły budynki czy samochody czy łamały drzewa. Burzom towarzyszyły opady dużego gradu. Żywioł uszkadzał także linie energetyczne.  

Sezon najgroźniejszych burz w USA rozpoczął się niedawno. Łowcy burz z tamtego rejonu świata mają już jednak pełne ręce roboty. Ostatnich kilka dni po raz kolejny pokazało, że tegoroczny sezon tornad także może mieć gwałtowny przebieg. Tornada, które pojawiły się w ostatnich dniach, znów wyrządziły poważne szkody materialne, niemal doszczętnie niszcząc to co spotykały na swojej drodze.

Kolejne silne tornada w USA. Jedna osoba nie żyje

Według Centrum Prognozowania Burz w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych odnotowano prawie 190 zgłoszeń o burzach, w tym tornadzie, które uderzyło w Barnsdall. Pojawiło się ponad 100 zgłoszeń o silnych porywach wiatru. Najwyższa prędkość wiatru, 132 km/h, została zanotowana w rejonie osady Chester w Oklahomie.

Niezwykle groźna pogoda dotknęła nie tylko Oklahomę. Zanotowano ponad 70 zgłoszeń dużego gradu. W sąsiedniej Kansas gradziny wielkości jabłek spadały na ziemię, osiągając średnicę od 7 do 10 centymetrów.

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi, mieszkańcy środkowych stanów kraju, w tym Oklahomy i Arkansas, nadal muszą być czujni. Do godzin porannych lokalnego czasu mogą pojawić się kolejne tornada.

W sieci jak zawsze pojawiła się spora ilość materiałów dokumentujących kataklizm:

Sezon tornad w USA

Okres od początku marca do końca maja w południowej i częściowo centralnej części USA uznaje się za sezon tornad. W kolejnych miesiącach okres zwiększonej aktywności trąb powietrznych notuje się w północnych stanach. Największa ilość silnych burz i tornad występuje w stanach Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Tworzą one tzw. Aleję Tornad – obszar na którym przeważnie wczesną wiosną i rzadziej późną jesienią spotykają się dwie masy powietrza – ciepła i wilgotna znad Zatoki Meksykańskiej, oraz chłodna i sucha znad Kanady, powodując powstanie silnych superkomórek.

Schemat aleii tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia
Schemat alei tornad opracowany na podstawie występowania co najmniej jednego tornada na dekadę. Źródło: wikipedia

Północnoamerykańskie burze superkomórkowe należą do jednych z najlepiej zbadanych i najsilniejszych na świecie. Wielkie Równiny środkowej części USA, oraz południowo-środkowej Kanady to idealne miejsce do ich pojawiania się. Średnio w ciągu roku występuje około 800-1200 tornad, jednak zdarzały się sezony z nawet ponad 1500 trąb powietrznych. Poza USA, szczególnie narażone na tornada są między innymi Niemcy i Francja, północ Włoch, Ukraina, część Rosji, oraz Azja południowo-wschodnia. Mimo tego tornada mogą występować w niemal każdym miejscu na Ziemi poza kołami podbiegunowymi, ale i tam mają teoretycznie możliwość pojawienia się.

Tornada w Polsce

Choć nasz kraj jest znacznie mniej narażony na trąby powietrzne, to także u nas się one pojawiają. Koronne przykłady do 15-16. sierpnia 2008, 14. lipca 2012, 20-21. maja 2019 i 17. lutego 2022 roku. Wówczas notowano za równo silne (2008, 2012), jak i liczne (2008, 2019, 2022) tornada. Co roku nad naszym krajem pojawia się kilka trąb powietrznych, związanych z superkomórkami burzowymi (tornada), jedna lub kilka trąb lądowych, oraz nawet kilkanaście trąb wodnych, te ostatnie głównie jesienią nad Bałtykiem. Na szczęście zdecydowana większość polskich tornad jest słaba (kategoria EF0 lub EF1) i wyrządzają jedynie punktowe szkody. Średnio raz na dekadę mamy jednak poważny incydent burzowy z trąbami o sile EF3 lub większej. Z kolei mniej więcej co dwa lata w naszym kraju występuje EF2. Ostatnie tornado o tej sile pojawiło się nad Polską w lipcu 2022 roku w Ustroniu Morskim.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group