Czwarty lot testowy statku Starship! [RELACJA LIVE]Czwarty lot testowy statku Starship! [RELACJA LIVE]

Przed nami czwarty lot testowy statku Starship. To zatem kolejny historyczny moment, w którym SpaceX spróbuje wynieść na orbitę prototyp pojazdu. Dzisiejszą próbę wykona Starship S29 oraz Booster B11! FAA wydała licencję startową, a według słów Elona Muska, firma jest gotowa do tego milowego kroku. Czy tym razem misja zakończy się pełnym sukcesem?

Choć już wcześniej pojawiały się informacje o możliwej dacie startu, nie była ona pewna. Teraz jednak można już śmiało zakładać, że to, na co czeka ogromna rzesza fanów lotów kosmicznych czy firmy SpaceX, wydarzy się już dziśFAA wydało licencję startową, więc możliwy będzie trzeci w historii lot testowy z ośrodka STARBASE w Boca Chica w Teksasie. Wprowadzone przez firmę zmiany dają nadzieję na to, że tym razem zakończy się on pełnym sukcesem.

Trzeci lot testowy statku Starship

Jeśli warunki pogodowe, stan techniczny pojazdu, oraz wszelkie zgody i procedury zostaną w pełni wdrożone, SpaceX będzie mogło przeprowadzić test już w czwartek, 6 czerwca! Należy przy tym pamiętać, że w trakcie odliczania, podobnie jak w przypadku SLS, może być konieczne przerwanie próby. Z drugiej jednak strony, SpaceX niejednokrotnie udowadniało, że potrafi działać nieszablonowo, ale i zgodnie z obowiązującym ich prawem.

Okno startowe otwarte będzie od godziny 14:20 czasu Polskiego i potrwa około 120 minut. Jak wynika z danych firmy SpaceX, cały lot powinien potrwać około 90 minut.

Tak będzie przebiegać proces startu i lądowania samej rakiety nośnej Super Heavy oraz statku Starship. Oba elementy nie będą odzyskiwane. Według planów SpaceX drugi stopień, Starship ma wejść w atmosferę nad powierzchnią Oceanu Spokojnego w rejonie Hawajów. Rakieta nośna ma wrócić w rejon wybrzeża Teksasu i wykonać lądowanie nad powierzchnią Zatoki Meksykańskiej.

lot starship spacex

Czwarty lot testowy SpaceX Starship. Transmisja na żywo

Transmisja prowadzona będzie z Boca Chica w Teksasie. Relację live znajdziecie tutaj:

oraz na koncie SpaceX na portalu X.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany. Niebawem swoją rundę testów statycznych, w tym testów silników rozpoczną kolejne prototypy.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Grafika ilustracyjna: x.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group