Historyczny sukces SpaceX. Starship wzbił się w powietrzeHistoryczny sukces SpaceX. Starship wzbił się w powietrze

Elon Musk i jego inżynierowe mogą świętować sukces SpaceX. Prototypowy Starship SN8 wzbił się na 12,5 km w powietrze. Udało się tez wykonać niemal wszystkie zaplanowane testy. Warta prawie 220 milionów dolarów rakieta rozbiła się przy podjęciu próby lądowania. Zespół poinformował także, że zebrał wszystkie potrzebne dane. 

Wczoraj (10.12) po godzinie 23 czasu polskiego, po kilkukrotnym przesunięciu terminu startu, inżynierom SpaceX udało się z sukcesem doprowadzić do startu SN8. Przed starem zespół informował, że sukcesem będzie to, jak wiele się nauczą i ile zbiorą danych, a nie sama w pełni przeprowadzona próba. Dlatego pomimo zniszczenia prototypu, jest to historyczne wydarzenie. Zebrane informacje posłużą do ulepszenia kolejnych egzemplarzy, które są obecnie montowane.

Mimo eksplozji, to sukces SpaceX!

Ósmy z prototypów superciężkiej rakiety Starship firmy SpaceX wzbił się po raz pierwszy w powietrze w środę (9.12) w nocy czasu polskiego. Pojazd wzniósł się na wysokość 12 kilometrów. Poza procedurą startu, SpaceX testowało po raz pierwszy w locie trzy silniki Raptor. W pewnym momencie jeden z nich został wyłączony i wznoszenie było kontynuowane z użyciem dwóch silników. Pod koniec procedury wznoszenia aktywny pozostał jeden z trzech Raptorów. Następne wykonano procedurę nazwaną “flip”, która ustawiła prototyp w pozycji do lotu, symulującej wejście w atmosferę. W tym przypadku testowano hydraulikę i pracę klap, które umożliwiają sterowanie. W ostatniej fazie ponownie uruchomiono silniki i ustawiono statek w pozycji do lądowania.

Ostatnim elementem testu była próba lądowania. Ta jednak zakończyła się eksplozją. Statek wyhamował, ale niewystarczająco, aby bezpiecznie osiąść na platformie. Wybuch nastąpił podczas uderzenia w lądowisko z prędkością kilkudziesięciu metrów na sekundę. Szef SpaceX wyjaśnił też, co było przyczyną eksplozji:

Ciśnienie w zbiorniku paliwa było niskie podczas lądowania, powodując wysoką prędkość przyziemienia i eksplozję, ale otrzymaliśmy wszystkie potrzebne dane! Gratulacje dla zespołu SpaceX!!!

Poniżej można obejrzeć sam start, manewr “flip” oraz przejście do procedury lądowania. Widać także moment eksplozji prototypu.

W przygotowaniu kolejne testy

Zaraz po zakończeniu lotu SN8, SpaceX ogłosiło, że następny będzie ulepszony prototyp SN9. Ten egzemplarz będzie zawierać szereg usprawnień, m.in. awioniki, czy poszycia wykonanego z innego rodzaju materiałów. Więcej szczegółów odnośnie kolejnych lotów zostanie ogłoszonych zapewne niebawem. Czy czeka nas kolejny sukces SpaceX? Jeśli tempo rozwoju będzie odpowiednio wysokie, to szansa na to jest bardzo duża.

Elon Musk, wraz ze sztabem inżynierów rozwija projekt Starship od kilku lat. Po raz pierwszy został opublikowany w 2016 roku, jako BFR (Big Falcon Rocket, lub mniej oficjalnie Big F*cking Rocket). Skrót ten stosowano jednak w SpaceX od 2005 roku, czyli od czasu pierwszych konceptów ciężkiej rakiety nośnej (która ewoluowała później w Falcon Heavy). Docelowo Starship ma mieć 9 metrów średnicy i ponad 120 metrów wysokości. Pierwszy człon ma być napędzany aż 28 silnikami Raptor. Podobnie jak rakiety z serii Falcon 9, również pierwszy stopień Starshipa będzie lądował autonomicznie na platformie lub barce. Drugi człon to statek międzyplanetarny, który według obecnych prognoz już w 2026 roku ma zabrać ludzi na Marsa, a w 2024 na Księżyc.

Grafika ilustracyjna: SpaceX
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

4 thoughts on “Historyczny sukces SpaceX. Starship wzbił się w powietrze”

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group