Start prywatnej misji załogowej Axiom AX-2Start prywatnej misji załogowej Axiom AX-2

W niedzielę (21.05) o godzinie 23:37 czasu polskiego, planowany jest start drugiej prywatnej misji załogowej, AX-2, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To już kolejny załogowy, lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9 używa już we wcześniejszych misjach. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to już dziś wieczorem czasu polskiego odbędzie się start prywatnej, załogowej misji Axiom AX-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, będzie wykorzystana już po kolejny. Kapsuła Dragon 2 Freedom brała udział w misji Crew-4. Po dotarciu na ISS, załoga pozostanie na orbicie około dziesięć dni.

axiom ax-2 spacex dragon 2
Logo misji Axiom AX-2

Misja Axiom AX-2

Start planowany jest na 23:37 czasu polskiego w niedzielę (21.05). W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

Dowódcą misji Axiom AX-2 została Peggy Whitson. To była astronautka NASA biorąca udział w Ekspedycji 5 do ISS, a także Ekspedycji 16, 50, 51 i 52. Spędziła w kosmosie łącznie 665 dni. Dodatkowo brała udział w 10 spacerach kosmicznych. Była dwukrotna dowódczyni ISS. Obecnie piastuje funkcję dyrektora ds. lotów załogowych w firmie Axiom Space.

Pilotem misji został John Shoffner. To pilot posiadający ponad 8500 tys. godzin nalotu, weteran pokazów lotniczych. Posiada uprawnienia do pilotowania różnych typów maszyn, w tym także śmigłowców czy myśliwców. Posiada zespół J2-Racing, który startuje w wyścigach samochodowych (klasa GT3).Wielokrotnie startował w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, trzykrotnie stając na podium w swojej kategorii.

Specjalistą misji został Ali AlQarni. To astronauta Saudyjskiej Komisji Kosmicznej. Posiada ponad 12 lat doświadczenia i 2387 godzin nalotu na wielu rodzajach samolotów, były pilot Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych. Posiada tytuł licencjata nauk aerokosmicznych uzyskany na Akademii Powietrznej Króla Fajsala.

Drugim specjalistą misji została Rayyanah Barnawi.  Astronautka Saudyjskiej Komisji Kosmicznej, organizacji rządowej Arabii Saudyjskiej. Jest ona naukowcem w obszarze nauk biomedycznych, badająca nowotworowe komórki macierzyste. Posiada tytuł magistra nauk biomedycznych uzyskany na Uniwersytecie Alfaisal oraz tytuł licencjata nauk biomedycznych uzyskany na Uniwersytecie Otago. Będzie pierwszą saudyjską kobietą w kosmosie. Brała udział w treningu latania w wingsuicie, treningu w wirówce oraz treningu hipoksyjnym. Podczas misji Ax-2 będzie skupiać się na badaniach związanych z komórkami macierzystymi i rakiem piersi.

Nowa, załogowa kapsuła

Axiom AX-2 to drugi, komercyjny lot firmy Axiom Space na ISS, wykonywany przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1Crew-2 oraz Crew-3 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Grafika ilustracyjna: axiomspace.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group