Start prywatnej misji załogowej Axiom AX-3. [RELACJA NA ŻYWO]

W czwartek (18.01) o godzinie 22:49 czasu polskiego, planowany jest start trzeciej prywatnej misji załogowej, AX-3, wykorzystującej kapsułę Dragon 2. To już kolejny załogowy, lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku firmy SpaceX. Ponownie wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9 używa już we wcześniejszych misjach. Start odbędzie się ze słynnego stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego.

Jeśli pogoda nie ulegnie zmianom to już dziś wieczorem czasu polskiego odbędzie się start prywatnej, załogowej misji Axiom AX-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W skład załogi wchodzi czterech astronautów. Do celu zabierze ich statek Dragon 2 firmy SpaceX. Kapsuła, która użyta zostanie podczas tego lotu, będzie wykorzystana już po kolejny. Kapsuła Dragon 2 Freedom brała udział w misji Crew-4 oraz AX-2. Po dotarciu na ISS, załoga pozostanie na orbicie około czternaście dni.

start ax-3 relacja
Logo misji Axiom AX-3

Misja Axiom AX-3

Start planowany jest na 22:49 czasu polskiego w czwartek (18.01). Pierwotnie start miał się odbyć w środę, jednak SpaceX potrzebuje dodatkowego czasu na przygotowania do startu. W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 będzie stopniowo zbliżał się do ISS, oraz wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania. Sam proces jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie w razie awarii. Faza ta zakończy się połączeniem ze stacją za pomocą doku w module Harmony.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

Kto poleci na ISS?

start ax-3 relacja
Załoga misji Axiom AX-3. Źródło: axiomspace.com

Dowódcą misji Axiom Ax-3 został Michael López-Alegría. Jest on doświadczonym astronautą NASA, posiadającym ponad 40 lat doświadczenia w obszarze lotnictwa i kosmonautyki, pełniący wcześniej funkcje pilota i menadżera programów zarówno dla Marynarki Wojennej USA, jak i NASA. Uczestniczył w trzech misjach promu kosmicznego (STS-73, STS-92, STS-113) oraz dowodził Ekspedycją 14 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodatkowo, był dowódcą pierwszej w pełni prywatnej misji do ISS, Ax-1. Zapisuje się w historii NASA jako rekordzista pod względem łącznego czasu spędzonego na spacerach kosmicznych, sumarycznie przekraczając ponad 67 godzin. Aktualnie zajmuje stanowisko wiceprezydenta ds. rozwoju biznesowego w firmie Axiom Space.

Pilotem misji został Walter Villadei. To pułkownik z Włoskich Sił Powietrznych (ItAF). Ma obszerne doświadczenie, zajmując stanowiska inżyniera lotu na samolotach C-130J i G-222, a także pełniąc rolę pilota na samolotach MB-339 i Eurofighter Typhoon. Brał udział w misjach w różnych regionach, takich jak Afganistan, Etiopia, Erytrea i Irak. Aktualnie pełni funkcję szefa przedstawicielstwa ItAF w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadzoruje projekty związane z komercyjnymi lotami kosmicznymi. Dodatkowo, pełnił funkcję lidera misji suborbitalnej Unity 23 na statku SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic, gdzie kierował obsługą naukowych ładunków.

Specjalistą został Alper Gezeravcı. Zdobył on dyplom licencjata z inżynierii elektronicznej na Akademii Sił Powietrznych w Stambule, a następnie uzyskał tytuł magistra na Instytucie Technologicznym Sił Powietrznych w Bazie Sił Powietrznych Wright-Patterson w stanie Ohio. Posiada 15 lat doświadczenia jako pilot myśliwców w Tureckich Siłach Powietrznych, obsługując różnorodne typy statków powietrznych, takie jak T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 i F-16. Po zakończeniu służby wojskowej przez siedem lat pełnił funkcję kapitana w komercyjnych liniach lotniczych Turkish Airlines, gdzie zdobył bogate doświadczenie w obszarze lotnictwa cywilnego, obsługując różne modele samolotów. W ramach misji Ax-3 zostanie pierwszym tureckim astronautą na orbicie.

Drugim specjalistą misji został Marcus Wandt. Otrzymał on tytuł magistra inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa w Göteborgu. Posiada imponujące 20-letnie doświadczenie w Szwedzkich Siłach Powietrznych, gdzie pełnił różnorodne funkcje, w tym pilot myśliwców, dowódca eskadry, dowódca skrzydła i główny pilot testowy. Zainicjował powstanie firmy Intuitech AB, specjalizującej się w przeprowadzaniu treningów taktycznych dla pilotów myśliwców. Ukończył Szkołę Pilotów Doświadczalnych Marynarki Wojennej USA, gdzie zajął pierwsze miejsce w roku eksperymentalnych pilotów testowych. Następnie kontynuował karierę jako pilot testowy w firmie SAAB Aeronautics, zdobywając awanse na stanowisko głównego pilota testowego oraz szefa operacji lotniczych. W 2022 roku został wybrany jako astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Nowa, załogowa kapsuła

Axiom AX-3 to trzeci, komercyjny lot firmy Axiom Space na ISS, wykonywany przez firmę SpaceX. Po zakończeniu eksploatacji promów kosmicznych (STS) w 2011 roku, przez niemal dekadę Amerykanie nie posiadali swojego załogowego statku kosmicznego. Z powodu ciągłych cięć budżetowych, zmian w administracji NASA i koncepcji lotów kosmicznych, program załogowej kapsuły Orion uległ poważnym opóźnieniom. Dlatego też NASA zdecydowała się na współpracę z komercyjnymi firmami, takimi jak Boeing, czy SpaceX. Jednak to właśnie firmie Elona Muska udało się wcześniej wywiązać z założeń kontraktu, podczas gdy CST-100 firmy Boeing wciąż czeka na swój drugi, bezzałogowy lot testowy.

Wcześniej odbyły się dwa loty testowe – bezzałogowy lot Demo-1 i załogowy Demo-2, oba na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 listopada 2020 roku podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dzięki temu jesienią tego samego roku miał miejsce pierwszy, zakontraktowany lot załogowy – Crew-1 na ISS. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat nowym, certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot na ISS potrwa nieco ponad 8 godzin.

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji poprzednich misjach: Crew-Demo2, Crew-1Crew-2 oraz Crew-3 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach na YouTube i Facebooku należących do SpaceX i NASA. Przebieg misji na ISS będzie można również śledzić na NASA TV. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

https://www.youtube.com/watch?v=dr8gN1DFj4w

Grafika ilustracyjna: axiomspace.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group