Start misji załogowej SpaceX Crew-1Start misji załogowej SpaceX Crew-1

Już dzisiejszej nocy, o godzinie 1:27 czasu polskiego planowany jest pierwszy start załogowej misji SpaceX Crew-1. SpaceX i NASA są już w pełni gotowe do wysłania czwórki astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Początkowo, lot miał się odbyć na początku listopada. Wykryto jednak wadę silników rakiety nośnej Falcon 9 co spowodowało konieczność przeprowadzenia dodatkowej kontroli. 10 listopada podpisano dokumenty, które przyznały firmie Elona Muska i rozwijanej przez nich technologii certyfikację do lotów załogowych. Dragon 2 jest pierwszym od 40 lat certyfikowanym statkiem kosmicznym, który będzie latać w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Lot potrwa nieco ponad 8 godzin.

Logo misji Crew-1
Logo misji Crew-1

Jest to drugie okno startowe. Pierwotnie, załoga miała udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną w nocy z soboty na niedzielę. Start został przełożony ze względu na silny wiatr, który uniemożliwiłby dotarcie jednej z platform na czas w miejsce odzyskania boostera. Nie ma informacji o dodatkowym, kolejnym oknie startowym.

Kto poleci na ISS?

Załogę Dragona 2 stanowić będzie czworo astronautów. Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker z NASA oraz astronauta japońskiej agencji JAXA – Soichi Noguchi. Warto nadmienić, że dla Victora Glovera będzie to pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną. Planowany czas pobytu na ISS to około 6 miesięcy. Zakres ten może się nieznacznie zmienić.

Załoga misji Crew-1. źródło: SpaceX
Załoga misji Crew-1. źródło: NASA/SpaceX/Norah Moran

Gdzie oglądać start?

Relacja ze startu, podobnie jak miało to miejsce przy misji Crew-Demo 2 zostanie przeprowadzona na oficjalnych kanałach YouTube, a także na Facebooku należących do SpaceX i NASA. Będzie ona trwać nieprzerwanie od momentu podróży astronautów na platformę startową, aż do ostatecznego dokowania i otwarcia włazu na ISS.

Plan misji załogowej SpaceX Crew-1

W pierwszej fazie nastąpi wyniesienie statku Dragon 2 na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, która powróci na ziemię. Dobrze obrazuje to przygotowana przez firmę Elona Muska grafika.

Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Pierwsza faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX

W drugiej fazie, Dragon 2 wykona kilka manewrów mających przygotować go do przeprowadzenia procedury dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sam proces dokowania jest w pełni automatyczny, chociaż można go przeprowadzić także ręcznie.

Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Druga faza lotu z misją załogową na ISS. Źródło: SpaceX
Grafika ilustracyjna: SpaceX
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

7 thoughts on “Start misji załogowej SpaceX Crew-1”

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group