Dziś testowy lot statku SpaceX Starship SN8Dziś testowy lot statku SpaceX Starship SN8

Już dziś, zespół SpaceX przeprowadzi pierwszy, testowy lot na dużej wysokości, statku Starship SN8, ze swojej siedziby w Cameron County w Teksasie. Harmonogram jest dynamiczny i może ulec zmianie. Sytuacje takie zdarzały się podczas wielu poprzednich testów prowadzonych przez specjalistów z firmy Elona Muska.

To ważny punkt w rozwoju technologii kosmicznej. Początkowo start planowano na godzinę 13:00 czasu polskiego, jednak został on nieznacznie przesunięty. Po serii testów statycznych silników Raptor i wyeliminowaniu kilku innych problemów, SpaceX gotowe jest do wystrzelenia swojego prototypu na wysokość 15 km.

Relacja na żywo

Starty cieszą się ogromnym zainteresowaniem fanów firmy, jak i wielu specjalistów z branży. Elon Musk i spółka słyną z tego, że transmitowane przez nich starty pełne są szczegółów technicznych, danych telemetrycznych, oraz wysokiej jakości obrazu wideo i dźwięku. Nie inaczej będzie też tym razem. W serwisach społecznościowych, oraz na kanale YouTube należącym do SpaceX prowadzona będzie relacja na żywo z tego wielkiego wydarzenia. Lot testowy odbędzie się po godzinie 15:00.

Co będzie testowane podczas lotu?

SpaceX nie zwalnia i szykuje się do wielkiego testu dla swojej najnowszej konstrukcji – Starship. Prototyp, oznaczony jako SN8 ma już za sobą liczne testy. Teraz jednak czeka go jeden z najważniejszych – lot na wysokość 15 kilometrów i próba procedury lądowania. Wydarzenie jest o tyle przełomowe, że nigdy nikt wcześniej nie próbował autonomicznego lotu tej konstrukcji. Nie ma gwarancji, że lot się uda.

Celem jest przetestowanie wznoszenia przy użyciu 3 silników, klap, przejścia ze zbiornika głównego do czołowego i przewrotu do lądowania. – Elon Musk

Mantrą SpaceX jest w końcu “Test, Fly, Fail, Fix” czyli “Testuj, leć, polegnij, napraw”. Możemy się więc spodziewać spektakularnej porażki podczas dzisiejszego lotu testowego. Nie znaczy to jednak, że firma odniesie porażkę. Każda taka awaria sprawia, że możliwe jest wyeliminowanie błędów konstrukcji, która docelowo będzie niemal niezawodna.

W przyszłości spodziewać się możemy kolejnych testów. W przygotowaniu są już SN9 i SN10, które zawierać będą istotne ulepszenia względem obecnego SN8.

Aktualizacja #1: Wczorajszy start przekładany był kilka razy. Ostatecznie start został przerwany na sekundę przed zapłonem przed zapłonem silników Raptor. Kolejne okno startowe będzie od godziny 15:00 do 00:00 czasu polskiego w środę, 9 grudnia. Na ten moment nie ma oficjalnych informacji o powodzie automatyczne przerwania procedury startu.

Widok na prototyp statku Starship SN8 na sekundę przed zapłonem silników. Źródło: SpaceX
Widok na prototyp statku Starship SN8 na sekundę przed zapłonem silników. Źródło: SpaceX

Jak tylko pojawi się nowy link do śledzenia oficjalnej transmisji na żywo, ponownie zaktualizujemy artykuł.

Aktualizacja #2: SpaceX opublikował link do oficjalnej transmisji ze startu SN8. Rozpocznie się ona o 22:00 czasu polskiego.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / Erdayastronaut
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

10 thoughts on “Dziś testowy lot statku SpaceX Starship SN8”

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group