Starship ma zielone światło. FAA wydało zgodęStarship ma zielone światło. FAA wydało zgodę

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę na testowe loty z bazy STARBASE w Boca Chica w Teksasie. Po kilkunastu przesunięciach terminu wydania zgody, można by rzec- nareszcie! Jest jednak kilkadziesiąt warunków, po spełnieniu których SpaceX będzie mogło przeprowadzać kolejne testowe loty dwuczłonowego statku Starship. 

13 czerwca 2022 roku, FAA wydało zgodę środowiskową. Wymaga ona jednak wprowadzenia aż 75 zmian w funkcjonowaniu całej bazy w Boca Chica, które mają na celu zmniejszyć negatywny wpływ na całą okolicę. SpaceX musi zatrudnić między innymi biologa nadzorującego zachowanie tamtejszych gatunków zwierząt, zmian wymagać będą między także oświetlenie kompleksu, czy zasady zamykania dróg na plaże. Firma Elona Muska musi też dotować lokalne agencje zajmujące się ochroną środowiska.

Jeden krok bliżej

SpaceX jest już bardzo blisko przeprowadzenia pierwszych testów całego Starshipa – prototypowej rakiety nośnej Super Heavy oraz samego statku Starship. Spełnienie stawianych przez FAA 75 warunków nie powinno sprawić większych problemów. Wstępnie mówi się, że lot testowy mógłby się odbyć już w lipcu, ponad rok po ostatnim udanym testowym locie prototypowego orbitera. Czy to realny termin? Trudno powiedzieć. Część specjalistów branży uważa, że lot może się odbyć dopiero w sierpniu lub jeszcze później. Warto też dodać, że z Boca Chica będzie się mogło odbyć maksymalnie 5 lotów rocznie. SpaceX mocno rozwija jednak swój drugi kompleks. Ten ulokowany jest na Florydzie na przylądku Canaveral, gdzie trwa już budowa wieży startowej.

Przed nami bardziej szczegółowe testy całej konstrukcji – wieży, platformy startowej czy w końcu szczelności prototypów i testów nowych silników Raptor 2.

 

W STARBASE trwają przygotowania do przyszłych testów. Być może doczekamy się wkrótce testu silników rakiety nośnej – Super Heavy.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Nie wiadomo jaki los czeka prototyp S20 i S22.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group