SpaceX niemal gotowe do lotu statku Starship!SpaceX niemal gotowe do lotu statku Starship!

Coraz więcej wskazuje na to, ze SpaceX jest niemal gotowe do pierwszego, testowego lotu w przestrzeń kosmiczną kompletnego statku Starship! Coraz więcej sygnałów płynących ze STARBASE w Boca Chica, oraz od obserwujących postępy prac przygotowawczych wskazują, że lot jest na prawdę blisko.

Po serii problemów z uzyskaniem certyfikacji od FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) na wykonywanie testowych lotów z Boca Chica i jej opóźnianiu, SpaceX zaraz po jej warunkowym otrzymaniu, ruszyło pełną parą z przygotowaniami do lotu w przestrzeń. Przygotowano wiele modyfikacji zarówno w rakiecie nośnej (boosterze) jak i w samym statku Starship. Firma nie jednokrotnie dowodziła, że praca w myśl filozofii – zbuduj, przetestuj, wyciągnij wnioski, wdróż poprawki, jest właściwa. W krótkim czasie jako pierwsza na świecie spowodowała, że rakiety Falcon 9 stały się odzyskiwalne, znacznie obniżając koszty operacji.

Ship 24 i Booster 7 połączone!

Można by rzecz – nareszcie! Po miesiącach oczekiwania, kolejnych testach statycznych silników i pomp, dziś w nocy (12.10.2022) połączone zostały prototyp Ship 24 oraz Booster 7. SpaceX póki co nie odniósł się do tego w żaden inny sposób, niż dzieleniem się zdjęciami z tego wydarzenia. Nie wiemy zatem czy to już ostateczne połączenie przed lotem testowym, czy będą wykonywane jeszcze jakieś ruchy. W kuluarach mówi się o przynajmniej jednym teście rakiety nośnej (boostera) z wykorzystaniem wszystkich, 33 silników Raptor 2.

Nagranie z operacji stackowania rakiety nośnej i statku Starship możecie zobaczyć poniżej:

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

spacex gotowe starship
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 7 październik 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group