Testowy lot statku Starship już dziś! To historyczny dzień! [RELACJA NA ŻYWO]Testowy lot statku Starship już dziś! To historyczny dzień! [RELACJA NA ŻYWO]

Testowy lot statku Starship został przełożony. Nadal oczekujemy zatem na historyczny moment, w którym SpaceX spróbuje wynieść na orbitę prototyp S24! FAA wydała licencję startową, a według słów Elona Muska, firma jest gotowa do tego milowego kroku, jakim będzie lot testowy Starshipa. Powodem przełożenia lotu była awaria zaworu.

Choć już wcześniej pojawiały się informacje o możliwej dacie startu, nie była ona pewna. Teraz jednak można już śmiało zakładać, że to, na co czeka ogromna rzesza fanów lotów kosmicznych czy firmy SpaceX, wydarzy się już niebawem. FAA wydało licencję startową, więc możliwy będzie pierwszy w historii lot testowy z ośrodka STARBASE w Boca Chica w Teksasie. Najpierw jednak firma musi usunąć wykrytą usterkę.

Testowy lot statku Starship przełożony

Wszystko szło zgodnie z planem – wszystkie warunki zostały spełnione, a przede wszystkim odpowiednia była pogoda. SpaceX mogło przeprowadzić już dziś, w poniedziałek, 17 kwietnia testowy lot statku Starship! Niestety, awaria jednego z zaworów uniemożliwiła rozpoczęcie tego Świadczy o tym między innymi zaplanowany lot specjalnego samolotu należącego do NASA czy zaplanowane terminy zapasowe! Należy przy tym pamiętać, że w trakcie odliczania, podobnie jak w przypadku SLS, może być konieczne przerwanie próby. Z drugiej jednak strony, SpaceX niejednokrotnie udowadniało, że potrafi działać nieszablonowo, ale i zgodnie z obowiązującym ich prawem.

Lot jest obecnie planowany jest najwcześniej na środę, 19 kwietnia 2023 r. Okno startowe otwarte będzie od 14:00 do 16:30.

SpaceX przygotowało także okolicznościowe logo misji testowej:

lot starship spacex
Logo misji testowej Starship

Tak będzie przebiegać proces startu i lądowania samej rakiety nośnej Super Heavy oraz statku Starship. Oba elementy nie będą odzyskiwane. Według planów SpaceX drugi stopień, Starship ma wejść w atmosferę nad powierzchnią Oceanu Spokojnego w rejonie Hawajów. Rakieta nośna ma wrócić w rejon wybrzeża Teksasu i wykonać lądowanie nad powierzchnią Zatoki Meksykańskiej.

lot starship spacex

Transmisja na żywo

Transmisja prowadzona była z Boca Chica w Teksasie. Jej zapis możecie obejrzeć poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=L5QXreqOrTA

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany. Niebawem swoją rundę testów statycznych, w tym testów silników rozpocznie prototyp S25, w przygotowaniu jest także Booster 8.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

spacex starship lot
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 2 listopad 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: SpaceX  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group