booster b7 uszkodzonyBooster B7 poważnie uszkodzony. Duży problem SpaceX

Kolejne złe informacje płyną z ośrodka SpaceX w STARBASE. Booster B7, typowany wcześniej jako ten, który poleci w kosmos, jest poważnie uszkodzony. Póki co nie wiadomo co się dokładnie stało. Jak wynika z analiz dostępnych w sieci, rakieta ta nie nadaje się do lotu. Czy to już poważny problem firmy?

Wszyscy nadal czekamy na pierwszy lot całej, ogromnej rakiety Starship złożonej z dwóch członów – rakiety nośnej Super Heavy i drugiego stopnia, statku Starship. SpaceX może jednak mówić o prawdziwym pechu. Wcześniej zrezygnowała z lotu prototypu S20 i budowy S21, firma nadal czeka na zgodę FAA (Federalnej Agencji Lotnictwa w USA) na lot orbitalny. Cały czas trwa budowa prototypów Starship S24 i S25 oraz boostera B8. Na ten moment jednak nie mamy co liczyć na lot testowy w kosmos.

Uszkodzony Booster B7

W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, w internecie pojawiło się zdjęcie obrazujące wnętrze rakiety nośnej, Boostera B7. Wewnątrz znajduje się cylindryczny element służący do transferu ciekłego metanu, który w niewyjaśnionych okolicznościach został uszkodzony. Mogło się to wydarzyć podczas pierwszego testu ciśnieniowego. Niestety, SpaceX nie odniósł się do dostępnych w sieci materiałów.

Jak donosi z kolei portal NASASpaceFlight, który śledzi wydarzenia w bazie w Boca Chica, podjęto próbę ocalenia Boostera. Czy to się uda? Czas pokaże. Na nagraniu widać że przygotowane zostały elementy, mające służyć przynajmniej próbie naprawy B7.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Nie wiadomo jaki los czeka prototyp S20 i S22.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group