Starship S20 i Booster B4 nie polecą w kosmos!Starship S20 i Booster B4 nie polecą w kosmos!

Stało się! Brak decyzji FAA oraz zbliżająca się wielkimi krokami nowa wersja silników Raptor 2 spowodowały, że SpaceX nie wystrzeli w pierwszy lot statku Starship S20 i Boostera B4. Czy to opóźni ewentualne loty załogowe, które planuje SpaceX? Nie jest to wykluczone, o czym mówi sam Elon Musk. Który prototyp ma szansę polecieć w kosmos jako pierwszy?

Po serii udanych testów obciążeniowych wieży startowej, czy chwytaków (pałeczek) używanych do podnoszenia i łączenia statku, wszyscy mieli nadzieję, że następnym krokiem będzie lot testowy. Niestety, ze względu na brak decyzji środowiskowej niezbędnej do lotu, ten nie był możliwy. Starship S20 nie poleci w kosmos.

SpaceX nadal bez decyzji FAA

Firma była już więcej niż przygotowana do ewentualnego lotu. Przeprowadzono testy łączenia i rozłączania prototypowego statku z rakietą nośną, testy ciśnieniowe czy kriogeniczne. Niestety, FAA (Federalna Agencja Lotnictwa) po raz kolejny przesunęła termin wydania opinii środowiskowej dotyczącego całego STARBASE w Boca Chica w stanie Teksas.

W obecnej sytuacji szefostwo SpaceX zdecydowało się o zmianie prototypu, który poleci w pierwszą, testową podróż na orbitę.

Które prototypy mogą lecieć w kosmos?

Niemal gotowy do testów jest kolejny prototypowy Starshipa o oznaczeniu S22. Najprawdopodobniej to on dostanie nowe silniki Raptor 2, których montaż jest już na ukończeniu. Są one zdecydowanie bardziej wydajne od pierwszego modelu, a także prostsze w konstrukcji. Z kolei rakietą nośną, która być może zostanie wytypowana do lotu w kosmos, jest Booster B7, którego montaż także jest już na ukończeniu.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Nie wiadomo jaki los czeka prototyp S20.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group