Starship SN8 gotowy do testowego lotuStarship SN8 gotowy do testowego lotu

Starship jest niemal gotowy do swojego pierwszego skoku na ponad 15 km. Przeszedł on kolejny statyczny test silników. Start odbędzie się w przyszłym tygodniu. SpaceX słynie z transmitowania tego typu wydarzeń, wiec można się spodziewać że i tym razem będzie możliwość obejrzenia go na żywo.

To już ostatnie przygotowania przed dużym wydarzeniem, jakim jest wystrzelenie prototypu, oznaczonego jako SN8. To wielki krok milowy w rozwoju firmy i planowanych lotów na Księżyc i na Marsa. To także test dla wszystkich procedur i technologii jakie do tej pory zostały opracowane. Do tej pory udało się wykonać testy ciśnieniowe, oraz uruchomienie trzech silników Raptor jednocześnie. Kolejnym krokiem milowym będzie samodzielny lot prototypu.

Co chce przetestować firma Elona Muska?

Starship jest gotowy do swojego skoku na ponad 15 km. Właściciel SpaceX informuje na swoim profilu w serwisie Twitter o pomyślnym przeprowadzeniu ostatniego przed startem statycznego testu trzech silników Raptor.

Celem jest przetestowanie wznoszenia przy użyciu 3 silników, klap nadwozia, przejścia ze zbiornika głównego do czołowego i przewrotu do lądowania. – Elon Musk

Testy są niezbędne w dalszym udoskonalaniu rozwijanej technologii. Mantrą SpaceX jest w końcu “Test, Fly, Fail, Fix” 

Szanse SN8 na lądowanie

Wszyscy, którzy znają historię rozwoju rakiet Falcon 9 wiedzą, jak wyglądały pierwsze próby lądowania na przygotowanych platformach. Zdecydowania większość kończyła się zniszczeniem kolejnych rakiet. W końcu jednak, po długim czasie testów i prób udało się po raz pierwszy doprowadzić do automatycznego lądowania Falcona. Sama firma nie oczekuje na lądowanie SN8 bez jego uszkodzenia.

W przygotowaniu Starship SN9 i kolejne

Warto wspomnieć też o tym, że równolegle do przygotowań do startu SN8 powstają kolejne prototypy. Najbliżej ukończenia znajduje się SN9. Docelowo Starship, czyli pojazd kosmiczny powstały jako wersja rozwojowa testowanych obecnie jednostek, ma być w stanie dolecieć w praktycznie każdy zakamarek układu słonecznego, Superciężka rakieta ma wynieść statek z nawet setką osób na pokładzie, po czym wyląduje na barce, lub platformie startowej. Po tankowaniu na orbicie Ziemi, Starship będzie w stanie dolecieć nawet na lodowe księżyce Jowisza i Saturna, po czym wrócić na Ziemię.

Aktualny stan prac nad budową kolejnych prototypów statku Starship. źródło: https://twitter.com/brendan2908
Aktualny stan prac nad budową kolejnych prototypów statku Starship. źródło: twitter.com / brendan2908
Grafika ilustracyjna: NASASPACEFLIGHT.COM / BOCACHICAGAL
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group