Znamy datę startu kolejnej misji Crew-1Znamy datę startu kolejnej misji Crew-1

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz SpaceX potwierdziły datę startu kolejnej misji załogowej statku Dragon – Crew-1. Będzie to pierwsza, w pełni operacyjna misja, w której na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kapsule Crew Dragon trafi kolejnych czterech astronautów. 

Tym razem kapsuła zabierze pełny skład astronautów. Będzie to 3 obywateli USA i jeden Japończyk. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, szczególnie pogoda, start odbędzie się nocą z 14 na 15 listopada czasu środkowoeuropejskiego. To zmiana. Do tej pory mówiono o starcie pod koniec października. Załogę misji stanowić będą: Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i Soichi Noguchi. Podróż na ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) potrwa około 19 godzin, po których statek automatycznie zadokuje do stacji.

Załoga misji Crew-1. fot. SpaceX
Załoga misji Crew-1. fot. SpaceX

Dlaczego przełożono lot?

Do tej pory SpaceX i NASA nie podawały konkretnego terminu startu Crew-1. Występowały różne problemy techniczne i logistyczne. Po lądowaniu misji Crew Demo-1 dogłębnie przeanalizowano wszystkie dane telemetryczne, zbadano także samą kapsułę. Na szczęście firma Elona Muska uporała się już ze wszystkimi problemami. Efektem tego jest ogłoszony właśnie termin lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W kosmos poleci też misja zaopatrzeniowa

SpaceX poinformowało także o starcie kolejnego statku Dragon, przygotowanego do misji transportowych. Odbędzie się to krótko po wystrzeleniu misji załogowej. W jednym momencie zadokowane do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą dwie kapsuły Dragon – jedna, która dostarczy załogę na ISS, oraz druga, która przywiezie zaopatrzenie.

Czym jest kapsuła Dragon od SpaceX?

Dragon to nowa rodzina rodzina wielofunkcyjnych, załogowych i bezzałogowych (dostarczających zaopatrzenie) statków kosmicznych, opracowywanych przez prywatną amerykańską firmę SpaceX. W tym roku odbył się pierwszy lot załogowy, zakończony pełnym sukcesem – astronauci bezpiecznie dotarli na ISS i bezpiecznie z niej wrócili na ziemię.

Grafika ilustracyjna: SpaceX/NASA

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group