Iota rośnie w siłę. Może stać się huraganem 5 kategoriiIota rośnie w siłę. Może stać się huraganem 5 kategorii

Burza Iota stała się huraganem. Rekordowy sezon nadal trwa. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów ostrzega, że może się ona stać katastrofalnym w skutkach huraganem najwyższej, 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. 

Naukowcy i meteorolodzy z uwagą obserwują sytuację na Oceanie Atlantyckim. Wcześniej media w Stanach Zjednoczonych informowały już o rekordowym huraganie, czego nie potwierdzało NHC. Teraz jednak otwarcie mówią, że huragan ten może być katastrofalny w skutkach. Jego siła wciąż rośnie. Zagrożone są Nikaragua i Honduras, gdzie jak się wcześniej wydawało, spadło zagrożenie silnym huraganem.

Prognoza trasy i siły huraganu Iota
Prognoza trasy i siły huraganu Iota. Źródło: NHC

Jak silna jest Iota?

O sile huraganu może świadczyć wytworzone przez niego oko. Doskonale widać je na zdjęciach satelitarnych. Według aktualnych danych, dostępnych w poniedziałek 16 listopada, wiatr w porywach osiąga nawet 250 km/h, co wskazywało by na górną granicę 4 kategorii w skali Saffira- Simpsona. Jeśli siła huraganu będzie rosła, wiatr będzie jeszcze silniejszy i osiągnie kategorię 5 w pięciostopniowej skali. Ciśnienie w jego oku wynosi 925 hPa. Tak silna burza może nieść następujące zniszczenia:

Całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności.

Rejon w który zmierza Iota, został spustoszony dwa tygodnie temu przez huragan czwartej kategorii Eta. Jednak nie tylko Nikaragua i Honduras odczują huragan Iota. Intensywne opady deszczu i sztorm już teraz oddziałują na praktycznie całą południową część Ameryki Środkowej. Ulewy występują także w Kolumbii, czy na Jamajce.

 

Prognoza siły wiatru wraz z czasem uderzenia huraganu Iota. Źródło: NHC
Prognoza siły wiatru wraz z czasem uderzenia huraganu Iota. Źródło: NHC

Historyczny sezon huraganów

Rok 2020 jest pod wieloma względami wyjątkowy. Także sezon huraganów jest w tym roku historyczny. Nigdy wcześniej nie wykorzystano nazw Iota (Jota) i Theta. Ponadto, bardzo rzadko zdarza się, że tak silny huragan zdarza się niemal przy końcu sezonu. Sprzyjają temu wciąż korzystne warunki do rozwoju burz tropikalnych na Morzu Karaibskim. Nie można zatem w dalszym ciągu powiedzieć, że to ostatni huragan sezonu 2020.

Grafika ilustracyjna: windy.com /Eumetsat
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group