Starship: Podwójny test statyczny silników w STARBASE!Starship: Podwójny test statyczny silników w STARBASE!

Nareszcie! Najwyraźniej SpaceX rozpoczął kolejną, intensywną rundę testów statku Starship i jego rakiety nośnej. W Starbase w Boca Chica przeprowadzono po raz pierwszy w historii firmy podwójny test statyczny silników zarówno boostera B7, jak i samego prototypowego statku Starship S24! Czy jesteśmy bliżej pierwszego lotu?

Jak regularnie informujemy na łamach IncusMeteo, SpaceX rozpoczął przygotowania do lotu testowego. Widać to choćby po tym, że pierwszy człon i rakieta nośna ponownie znalazły się na swoich stanowiskach startowych. Przeprowadzono także kolejne testy i niewielkie modyfikacje specjalnego uchwytu, który odpowiedzialny będzie między innymi za wyniesienie w górę i połączenie z rakietą nośną statku Starship, czy za późniejsze przechwycenie lądującej rakiety nośnej. Zmiany objęły też złącze używane do tankowania. Udało się też usunąć usterki rakiety nośnej Booster 7, które powstały podczas ostatnich jej testów. Doszło wtedy do wybuchu i pożaru.

Test silników rakiety nośnej

W nocy z wtorku na środę (9/10.08) SpaceX przeprowadziło pierwszy, pełny test statyczny jednego z silników rakiety nośnej Starship Super Heavy, Boostera 7. Można by powiedzieć, że skromnie, skoro rakieta ma mieć ponad 30 silników. Firma jest jednak dość ostrożna, co powinno być zrozumiałe. Po ostatnich problemach z boosterem, lepiej dmuchać na zimne. Testowa rakieta nośna znajduje się na swoim stanowisku przy wieży startowej.

Prototyp Starship S24 także testowany

Kilka godzin po przeprowadzeniu testu statycznego jednego z silników rakiety nośnej, SpaceX przeprowadziło kolejny test statyczny. Była to pierwsza taka próba przeprowadzona na prototypie Starship S24. Jak poinformowała w komunikacie firma Elona Muska, testowano dwa z sześciu silników. Nie wiadomo, które z nich to były – czy silniki używane do lotu w atmosferze, czy w próżni.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Nie wiadomo jaki los czeka prototyp S20 i S22.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 10 sierpnia 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 10 sierpnia 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group