Po wielu miesiącach prac modernizacyjnych, ze sporym opóźnieniem, ponownie włączony został radar meteorologiczny w Legionowie. Wymaga on jeszcze pewnych korekt i regulacji, gdyż prezentowany przez niego obraz jest pełen zakłóceń. Ile to może potrwać?
Wyłączony 16 maja 2022 roku radar Meteor 1500C, który pracował przez niemal 20 lat, został zastąpiony przez nowszy model. Nowy radar, zamontowany w tym samym miejscu posiada podwójną polaryzację, która znacznie zwiększa dokładność danych, poprawiając ich jakość. Pierwotnie nowy radar miał zacząć pracę w drugiej połowie czerwca.
Nowy radar Meteor 735CDP10 w Legionowie
Nowy radar meteorologiczny zamontowany w Legionowie znacznie poprawi jakość danych otrzymywanych ze skanów. Podwójna polaryzacja pozwoli między innymi poprawnie szacować natężenie opadów deszczu, identyfikować typy opadu czy szacować wielkość gradu. To oczywiście tylko część możliwości nowego nabytku IMGW, oraz pierwszy ze zmodernizowanych radarów. Prace zostały sfinansowane z pożyczki udzielonej przez Bank Światowy.
Legionowo to pierwsza ze stacji sieci POLRAD która została zmodernizowana. W kolejce czekają stacje w Świdwinie, Gdańsku, Pasterwiku, Poznaniu, Ramży i Jasionce. Dodatkowo zainstalowane zostaną dwie stacje w okolicach Mrągowa i na Górze św. Anny, a radar w Gdańsku zostanie umieszczony w innym miejscu aby umożliwić rozbudowę pobliskiego portu lotniczego.
Zakłócenia na mapach opadów. Skąd się biorą? Czy są groźne?
Niemal natychmiast po włączeniu radaru w Legionowie w sieci pojawiły się pytania, czym są tajemnicze kręgi i linie pojawiające się w dużej części kraju. Momentami wydawało się, że mapy wskazują na opad w Warszawie, którego tam faktycznie nie było.
Tak wygląda to na mapach odbiciowości radarowej (opadowych):
Tak na prawdę, nie ma się czego bać. Radar wymaga jeszcze zestrojenia i kalibracji. Niebawem zakłócenia powinny zostać całkowicie wyeliminowane, a my wszyscy zyskamy nowoczesny, w pełni działający radar meteorologiczny, który przez kolejne lata będzie służył dostarczając wielu bardzo ważnych danych.
Grafika ilustracyjna: youtube.com / IMGW-PIB / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.
Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!