Starship S24 gotowy do testów! Czy poleci w kosmos?Starship S24 gotowy do testów! Czy poleci w kosmos?

SpaceX poinforował wczoraj na swoim profilu na Twitterze o przeniesieniu prototypu Starship S24 w pobliże wieży startowej. To kolejny etap w trwających przygotowaniach do lotu orbitalnego. Wiele wskazuje na to, że po otrzymaniu zielonego światła od FAA, firma wyraźnie przyśpieszyła przygotowania do kolejnych testów, w tym tych najważniejszych, na które wszyscy czekają.

SpaceX rozpoczął wprowadzanie w życie zmian, jakie postawiła przed nim FAA – Federalna Administracja Lotnictwa (Federal Aviation Administration). Można zakładać, że prace te są już dość zaawansowane, skoro przetransportowano kolejny prototyp – Starship S24. Statek przejdzie teraz końcowe przygotowania do lotu, a finalnie zostanie połączony z rakietą nośną – Super Heavy.

Starship S24 na stanowisku startowym!

Po długim oczekiwaniu, zbliżamy się do kolejnych, końcowych ale bardzo ważnych testów. Być może SpaceX zdecyduje się przeprowadzić kolejne próby ciśnieniowe z tankowaniem i wypompowywaniem paliwa, testy dysz używanych do precyzyjnego manewrowania rakietą w przestrzeni, czy finalnie – najpewniej przeprowadzony zostanie co najmniej jeden test statyczny silników, podczas którego zostaną one odpalone na kilka sekund. Dopiero upewniwszy się, że wszystko jest gotowe, prototyp zostanie połączony z rakietą nośną, a finalnie – wyniesiony w pierwszym locie testowym na orbitę.

 

STARBASE w Boca Chica trwają przygotowania do pierwszego, testowego lotu orbitalnego. Być może doczekamy się wkrótce testu silników rakiety nośnej – Super Heavy. Nie ma jednak póki co, żadnych konkretnych terminów.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Nie wiadomo jaki los czeka prototyp S20 i S22.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych prototypów:

Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 14 maja 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis
Postępy prac przy montażu kolejnych prototypów- stan na 14 maja 2022 r. Źródło: twitter.com /_brendan_lewis

Grafika ilustracyjna: SpaceX/ twitter.com / opr. własne

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group