Starship SN9 gotowy do lotu testowegoStarship SN9 gotowy do lotu testowego

Po długiej serii testów i rekordowej ilości statycznych testów silników Starship SN9 jest gotowy do swojego lotu testowego. W razie niepowodzenia, zainstalowano na nim system umożliwiający jego zniszczenie. Kiedy odbędzie się lot?

SpaceX nie ustaje w przeprowadzaniu kolejnych przygotowań i dalszego rozwoju prototypów statku Starship. SN9 od początku sprawiał pewne problemy. Na szczęście, dość szybko sobie z nimi radzono. Ostatecznie gotowy SN9 przeszedł sześć statycznych testów silników, oraz wielokrotną procedurę przygotowania do startu. Po odwołanym wczoraj (25.01) próbnym locie, także dziś (26.01) nie dojdzie do startu.

Duża ilość testów

Do tej pory nie zdarzyło się, żeby jakikolwiek z prototypów był tak intensywnie testowany. Po pierwszej serii testów, o których pisaliśmy na łamach Incus Meteo, wymienione zostały dwa, z trzech silników Raptor. Następnie przeprowadzono kolejną porcję trzech testów statycznych silników, aby potwierdzić ich poprawną pracę, zgodnie z charakterystyką i oczekiwaniami zespołu SpaceX.

Wzmożone testowanie prototypu o oznaczeniu SN9 wynika z kilku faktów. Najważniejszym jest nie do końca udana próba poprzedniego egzemplarza, SN8, która ostatecznie zakończyła się eksplozją przy zbyt twardym lądowaniu. Choć większość zaplanowanych zadań udało się wykonać, to tym razem SpaceX zapewne chce wykonać pełny, testowy lot, wraz z udanym lądowaniem. Kolejny fakt, jaki przemawia za intensywnymi testami SN9 jest sytuacja sprzed miesiąca, gdy niemal gotowy do wyjazdu z hangaru, prototyp oparł się o ścianę budynku. Choć szkody były niewielkie, to wręcz wskazana jest wzmożona czujność podczas testów.

Termin startu wciąż nie jest pewny

Początkowo planowano wystrzelenie SN9 na wysokość 12,5 km w poniedziałek, 26 stycznia. Start jednak odwołano, z powodu silnych porywów wiatru. Obecnie w Boca Chica, skąd wystartuje prototyp wiatr znacznie osłabł i nie powinien być przeszkodą. Poprzednie testy, głównie próby silników, były odwoływane, przesuwane lub przerywane w trakcie z powodu problemów technicznych. Tym razem dochodzi jeszcze czynnik pogodowy. Niestety także i dzisiejsza próba startu została odwołana. Kolejny termin lotu wyznaczony został na środę (27.01).

Relację na żywo można będzie śledzić w profilach społecznościowych należących do firmy Elona Muska.

Aktualny stan prac przy prototypach

Regularnie pojawiają się raporty dotyczące postępów w montażu kolejnych prototypów. Nie inaczej jest tym razem. Obecnie testowany jest model SN9. Niebawem po jego starcie, na stanowisko testowe przeniesiony zostanie SN10, któremu brakuje już tylko zamontowania silników Raptor, oraz rozpoczęcia procedur testowych. Na etapie końcowego montażu znajduje się też SN11. Gotowy do testów jest także nowy zbiornik paliwa, oznaczony SN7.2.

Aktualny stan prac przy prototypach na dzień 23 stycznia 2021. źródło: Twitter.com / brendan2908
Aktualny stan prac przy prototypach na dzień 23 stycznia 2021. źródło: Twitter.com / brendan2908

Obecnie w budowie pozostają prototypy od SN10 do SN17, a także prototyp rakiety nośnej, mającej wynosić statki Starship na orbitę – Falcon Super Heavy.

Grafika ilustracyjna: nasaspaceflight.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

6 thoughts on “Starship SN9 gotowy do lotu testowego”

Comments are closed.

© 2022 INCUS Group