Wieża startowa dla Starhsip przechodzi testy ! Co nowego w STARBASE?Wieża startowa dla Starhsip przechodzi testy ! Co nowego w STARBASE?

Po dłuższej przerwie wracamy w naszych tekstach do STARBASE w Boca Chica w Teksasie. Tam także sporo zmian. Wieża startowa dla statku Starship przechodzi właśnie testy obciążeniowe, a także symulacje łączenia rakiety nośnej z głównym członem. Trwa także rozbudowa ośrodka, oraz budowa kolejnych prototypów Starship i rakiety nośnej Super Heavy. SpaceX nadal oczekuje na zgodę na lot orbitalny i gdy tylko ją otrzyma, pojazd będzie gotowy do lotu testowego. 

Z ekscytacją oczekujemy na to, co ma się dziać w tym roku w ośrodku należącym do firmy Elona Muska. SpaceX informuje, że jest niemal gotowa do przeprowadzenia pierwszego, historycznego lotu orbitalnego kompletnego statku Starship. W oczekiwaniu na pozytywną decyzję środowiskową, którą ma wydać FAA (Federalna Administracja Lotnictwa), cały czas trwają przygotowania, kolejne testy pojazdu, oraz wieży startowej. Powstają także kolejne prototypy, które zawierają nowe ulepszenia, a nawet nowa wersja silnika, który także przechodzi już pierwsze testy.

Gotowość do lotu?

Coraz więcej sygnałów przekazywanych przez firmę Elona Muska sugeruje gotowość do testowego lotu orbitalnego całego statku złożonego z rakiety nośnej – Super Heavy, oraz orbitera- Starship. Opóźnienia wynikają z przedłużającej się procedury wydania decyzji środowiskowej do lotów. Dokument musi wystawić FAA. Ta z kolei uzasadnia przełożenie opublikowania decyzji dużą ilością nadesłanych spostrzeżeń przez mieszkańców okolicy STARBASE.

Prowadzone są także testy rakiety nośnej. Nagraniem jednego z nich podzielił się Elon Musk na swoim twitterze:

Wieża startowa przechodzi testy obciążeniowe

W międzyczasie powstaje także nowa, duża hala montażowa, w której składane będą zarówno kolejne prototypy statku Starship jak i jego rakiety nośnej – Super Heavy. Ważniejsze jest jednak to, że zamontowane jakiś czas temu ramiona (tzw. chopsticks), zostały uruchomione. Trwają ich pierwsze testy- zarówno ruchowe jak i obciążeniowe. To bardzo dobry prognostyk, który tylko utwierdza w przekonaniu, że SpaceX jest niemal gotowe do pierwszego lotu Starshipa w przestrzeń kosmiczną. Ogłoszono także wybudowanie identycznego stanowiska startowego w bazie NASA na przylądku Canaveral. Wieża startowa znajdująca się w Boca Chica będzie wykorzystywana do przeprowadzania kolejnych testów.

Kiedy lot wyczekiwany lot?

Ostatnie tygodnie w ośrodku SpaceX w Boca Chica przyniosły sporo nowego. Starship S20 przeszedł już test kriogeniczny oraz przeprowadzono próby szczelności zbiorników. Odbyła się także najbardziej widowiskowa procedura – statyczny zapłon silników Raptor. Starship S20 wyposażony jest już nie w trzy, a w sześć silników. Różnica bierze się z faktu zamontowania silników używanych do lotu orbitalnego (Raptor Vacuum engine –RVac).

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip.

Według szefa SpaceX, testowany obecnie Starship S20 i jego następcy będą zdolne do lotu orbitalnego. Kolejne prototypy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE.

Postępy prac przy montażu kolejnych zbiorników i prototypów. Źródło: twitter.com / _brendan_lewis
Postępy prac przy montażu kolejnych  prototypów. Źródło: twitter.com / _brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: twitter.com/spacex
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group