Kosmiczny teleskop Jamesa Webba w pełni rozłożony!Kosmiczny teleskop Jamesa Webba w pełni rozłożony!

Wyniesiony 25 grudnia 2021 r za pomocą europejskiej rakiety Ariane 5 kosmiczny teleskop Jamesa Webba zgodnie z planem zmierza do miejsca swojego przeznaczenia, oddalonego blisko o 1,5 mln km od Ziemi. Opóźniony o 20 lat projekt nareszcie ma ogromną szansę przynieść wiele nowych odkryć. W sobotę 8 stycznia świat obiegła świetna wiadomość- teleskop jest już w pełni rozłożony!

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba jest zupełnie innym typem teleskopu niż znany wszystkim kosmiczny teleskop Hubble’a. Główna różnica to zdecydowanie inne podejście przy projektowaniu obu teleskopów takich jak wielkość zwierciadła, materiał z którego je wykonano (nowy teleskop ma zwierciadła pokryte złotem), czy zakres pracy Webba w podczerwieni. Dzieli je bowiem ponad 30 lat osiągnięć w dziedzinie nauki. Ze względu na odległość od Ziemi, nowy kosmiczny teleskop nie będzie możliwy do serwisowania.

Porównanie wielkości zwierciadeł teleskopu Hubble'a i Jamesa Webba. Źródło: Wikipedia
Porównanie wielkości zwierciadeł teleskopu Hubble’a i Jamesa Webba. Źródło: Wikipedia

Start i uruchamianie teleskopu

Start odbył się w Boże Narodzenie (25 grudnia 2021 r.) z ośrodka należącego do ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) w Kourou w Gujanie Francuskiej. Jak poinformowano jakiś czas później, start był na tyle udany, że obecne na pokładzie statku paliwo wystarczy na dodatkowe kilka lat pracy teleskopu. Nagranie ze startu można obejrzeć poniżej:

 

Po dotarciu na orbitę i oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety, rozłożył się panel słoneczny, odpowiedzialny za zasilanie całego teleskopu i jego systemów (m.in. telekomunikacyjnych, kontrolujących położenie teleskopu na docelowej orbicie czy używanych do schładzania poszczególnych elementów teleskopu). Niedługo później rozłożona została antena. Aktualny stan teleskopu można śledzić tutaj.

kosmiczny teleskop jamesa webba
Aktualna lokalizacja teleskopu Jamesa Webba i podstawowe dane telemetryczne. Stan na 21:07 czasu środkowoeuropejskiego. Źródło: webb.nasa.gov

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba w pełni rozłożony!

W sobotę nadeszła wyczekiwana przez wielu informacja. Po 50 poszczególnych krokach, zwolnieniu 178 zawleczek i ponad 20 latach pracy, teleskop był w pełni rozłożony! To oczywiście jeszcze nie koniec prac przygotowujących go do pełni działania. Teraz każdy z pojedynczych segmentów składających się na zwierciadło będzie kalibrowany i ustawiany tak, żeby uzyskać jak najlepszą ostrość obrazu z całego teleskopu. Pełną gotowość do pracy osiągnie on w okolicach czerwca bieżącego roku.

Grafika ilustracyjna: NASA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group