Starship S20 rozpoczął testyStarship S20 rozpoczął testy

W STARBASE w Boca Chica prototyp Starship S20 rozpoczął już swoją rundę przygotowań do lotu. Dziś w nocy (30 września) przeprowadzony został test kriogeniczny. Jak poinformował Elon Musk, test zakończył się pełnym sukcesem. Otwiera to drzwi do kolejnych przedstartowych przygotowań. Oznacza to także, że jesteśmy coraz bliżej kolejnego lotu prototypu, być może z rakietą nośną (booster, Super Heavy B4). 

W STARBASE trwa rozbudowa kompleksu startowego. Powstała kolejna farma do przechowywania ciekłego paliwa, a wieża startowa niebawem otrzyma tzw. pałeczki. SpaceX planuje za ich pomocą umieszczać booster i statek Starship na wieży startowej, a także przechwytywać lądującą rakietę nośną..

Starship S20 rozpoczął testy

Po długich tygodniach spokoju, w ośrodku SpaceX w Boca Chica, kolejny prototyp rozpoczął swoją rundę przygotowań, które wykonywane są zwykle przed startem. Przeprowadzono już próby szczelności zbiorników, a także dwa testy kriogeniczne. Przed nami także najbardziej widowiskowa procedura – statyczny zapłon silników Raptor. Starship S20 wyposażony będzie już nie w trzy, a w sześć silników. Różnica bierze się z faktu zamontowania silników używanych do lotu orbitalnego.

Cały test kriogeniczny, można zobaczyć w relacji live przeprowadzonej przez NASA Spaceflight:

Po zakończeniu procedury testowej w spektakularny sposób, wypuszczono ze zbiorników mocno schłodzoną mieszankę paliwową:

Kłopoty z płytkami termicznymi

Nieoczekiwanie pojawił się problem z odpadającymi płytkami termicznymi, którymi zabezpieczony jest narażony na działanie wysokiej temperatury kadłub statku. Powierzchnia ta ma bezpośredni kontakt z rozgrzanymi gazami w górnej atmosferze podczas powrotu na ziemię. Płytki odpadły z okolic systemu RCS, czyli silników manewrowych, odpowiadających za pozycjonowanie statku w kosmosie. SpaceX nie raz jednak udowodniło, że potrafi sobie radzić z problemami. Nie inaczej powinno być także tym razem.

Kiedy lot orbitalny ?

Już w sierpniu Elon Musk potwierdził, że lot orbitalny odbędzie się w ciągu “kilku tygodni”. Minęło nieco czasu i coraz więcej znaków wskazuje na to, że zbliżamy się do tego wydarzenia wielkimi krokami. Świadczyć o tym może ponowne ustawienie boostera Super Heavy na stanowisku startowym. Obecnie jest on jednak zdjęty, co ma ułatwić montaż wspomnianych “pałeczek”. Po przeprowadzeniu testów na S20, najpewniej następny w kolejne będzie właśnie prototyp Super Heavy.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip.

Według szefa SpaceX, testowany obecnie Starship S20 i jego następcy będą zdolne do lotu orbitalnego.

Tak wyglądają postępy przy montażu i testach kolejnych zbiorników i prototypów:

Postępy prac przy montażu kolejnych zbiorników i prototypów. Źródło: twitter.com / _brendan_lewis
Postępy prac przy montażu kolejnych zbiorników i prototypów. Źródło: twitter.com / _brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: youtube.com/LabPadre
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group