Kolejny udany test statyczny Starshipa. Kiedy lot SN9?Kolejny udany test statyczny Starshipa. Kiedy lot SN9?

Kolejny Starship przeszedł w sumie aż cztery testy statyczne, niebawem czeka nas lot SN9. To kolejny z wielu prototypów przygotowywanych w ośrodku w Boca Chica. SpaceX wyraźnie przyśpieszyło montaż kolejnych egzemplarzy.  Niedawno miał miejsce start SN8, a według wstępnych informacji w piątek może polecieć obecnie testowany model. Czy tak faktycznie będzie ?

Egzemplarz testowy Starshipa o oznaczeniu SN9 odbył kolejną, statyczną próbę zapłonu silników. Wszystkie trzy eksperymentalne silniki Raptor pracowały jednocześnie. Zebrane dane są teraz poddane analizie. Próby statyczne to najważniejsze z testów świadczących o gotowości do lotu próbnego. Wstępne informacje mówią o oknie startowym, które pojawi się w przyszłym tygodniu.

Kiedy start SN9?

Choć wstępnie test miał się odbyć 4 stycznia, obecne informacje płynące z ośrodka badawczego SpaceX mówią o dacie pomiędzy 18 a 20 stycznia tego roku. SN9 przeszedł testy ciśnieniowe, a także testy z bardzo zimnym paliwem, którego używa do napędzania trzech silników Raptor. Sam start może się jeszcze jednak przesunąć. Środowy (6.01) test statyczny zapłonu był krótszy niż zwykle. We wtorek, 13.01 przeprowadzono trzy testy statyczne silników jednego dnia. Nigdy wcześniej SpaceX nie testowało żadnego prototypu tak intensywnie.

SN9 ma za sobą incydent. Podczas końcowych prac w hali montażowej, statek przechylił się i oparł o ścianę budynku. Uszkodzenia były jednak niewielkie, więc można było kontynuować testy. Mimo tego SN9 jest widocznie dokładniej sprawdzany od swojego poprzednika. Najpewniej spowodowane jest to koniecznością wykrycia ewentualnych usterek, oraz w celu dodatkowego sprawdzenia udoskonaleń jakie wniesiono do modelu po niemal udanym locie SN8.

Testy testy testy…

Szef SpaceX, Elon Musk wielokrotnie podkreślał, jak istotne są testy kolejnych prototypów. To dzięki nim firma doprowadziła do niemal bezawaryjnej eksploatacji swoich rakiet Falcon 9. Wiele z nich ma za sobą kilka startów w różnych misjach – od wyniesienia satelitów na orbitę okołoziemską, po lot z kapsułą Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Firma ma za sobą dziesiątki udanych lotów, w tym dwa załogowe w 2020 roku. Starship to kolejny, milowy krok nie tylko dla SpaceX, ale dla całego sektora transportu kosmicznego.

Produkcja jest trudna, prototypy są łatwe. Naszą misją jest zbudowanie ~ 1000 statków kosmicznych, aby stworzyć samowystarczalne miasto na Marsie. – Elon Musk

Zatem podsumowując, głównym zadaniem przechodzącego ostatnie testy statku będzie udany lot SN9 i jego lądowanie w jednym kawałku. Późniejsze egzemplarze mają na celu doskonalenie tej technologii i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, tak jak miało to miejsce z tzw. Grasshopperami, prototypami rakiety Falcon 9.

Aktualny stan prac przy prototypach

Regularnie pojawiają się raporty dotyczące postępach w montażu kolejnych prototypów. Nie inaczej jest tym razem. Obecnie testowany jest model SN9. Niebawem po jego starcie, na stanowisko testowe przeniesiony zostanie SN10, któremu brakuje już tylko zamontowania silników Raptor oraz rozpoczęcia procedur testowych. Na etapie końcowego montażu znajduje się też SN11. Poniższa grafika nie uwzględnia jeszcze ostatnich trzech testów statycznych przeprowadzonych na prototypie SN9.

Obecnie w budowie pozostają prototypy od SN10 do SN17, a także prototyp rakiety nośnej, mającej wynosić statki Starship na orbitę – Falcon Super Heavy.

Aktualny stan prac przy prototypach
Aktualny stan prac przy prototypach na dzień 9 stycznia 2021
Grafika ilustracyjna: nasaspaceflight.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group