Starship SN20 i Super Heavy połączone!Starship SN20 i Super Heavy połączone!

Historia dzieje się na naszych oczach – prototyp SN20 i BN4 – Super Heavy zostały testowo połączone! Po chwilowym zastoju prace w Starbase ruszyły pełną parą. W kuluarach mówi się o zbliżających się wielkimi krokami testach – zarówno samej rakiety nośnej jak prototypu SN20. Czy będzie sukces na miarę pełnego lądowania statku Starship?

Od kilkunastu dni w Boca Chica trwają intensywne prace zarówno przy rakiecie nośnej – ustawionej na ukończonym kilka dni temu stanowisku startowym, jak i przy najnowszym prototypie. Z powodzeniem przeprowadzono próbę połączenia ze sobą obu pojazdów. Czy to oznacza, że w krótkim czasie przeprowadzone zostaną testy statyczne i sam lot? Jest to bardzo prawdopodobne.

SN20 i Super Heavy połączone!

Obserwatorzy aktywności w Starbase w Boca Chica sugerowali, że w krótkim czasie po złożeniu boostera Super Heavy zostanie on ustawiony na także świeżo ukończonym stanowisku startowym. Ukończona została także wieża startowa, a do montażu pozostały elementy dźwigu i mechanizmu przechwytującego lądujący booster.

Ostatecznie, 6 sierpnia połączono na chwilę dwa elementy- Starship i rakietę nośną Super Heavy, tworząc finalny pojazd – Starship Super Heavy – największą rakietę w historii. Całość relacjonował m.in. Elon Musk na swoim koncie na twitterze.

Samo połączenie trwało dość krótko. Był to test, mający sprawdzić czy wszystkie elementy do siebie pasują, oraz czy konstrukcja rakiety nośnej wytrzyma. Test ten został zaliczony i zaraz po nim ponownie rozłączono oba elementy. Teraz czekają nas najpewniej testy statyczne.

Całą relację możecie zobaczyć na poniższym nagraniu:

Starship to najnowsza generacja statków kosmicznych i rakiet nośnych firmy SpaceX. Docelowo pojazd ma być w stanie zabrać nawet 100 osób w kosmos. Średnica kadłuba to 9 metrów, wysokość około 120 metrów. Pojazd składa się z rakiety nośnej (boostera, Super Heavy), określane jako BN, oraz orbitera (Starship), oznaczonych SN. Prototypy obu pojazdów są obecnie testowane w Boca Chica w Texasie.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Pierwszym, w pełni udanym lotem może się poszczyć wspomniany właśnie SN15. Póki co booster BN3 przeszedł testy ciśnieniowy i próbny zapłon, BN4 czeka na swoją serię prób.

grafika ilustracyjna: twitter.com/elonmusk

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group