Za nami dynamiczna doba w pogodzie. Zgodnie z prognozą, pojawiły się początkowo silne izolowane burze. Przyniosły one wydajne opadowo burze m.in. na Dolnym Śląsku. W kolejnych godzinach pojawiły się też superkomórki burzowe. Na Mazowszu wygenerowały one opady dużego gradu, który wyrządzał szkody. W Warszawie w wyniku długotrwałych opadów konwekcyjnych powstały punktowe zalania i podtopienia.

Druga seria intensywnych opadów deszczu i silnych burz wkroczyła od południa w nocy. Liczne szkody pojawiły się między innymi w Lublinie – silny wiatr łamał i uszkadzał drzewa – te z kolei przewracały się na zaparkowane samochody. Uszkodzonych zostało też kilka dachów. Powstały też liczne zalania i podtopienia. Sam układ przeszedł przez wyznaczoną wcześniej w prognozie strefę DZ- dużego zagrożenia burzowego, która zakładała powstanie takich szkód jak m.in. w Lublinie. Największy zanotowany opad gradu wystąpił w okolicach Piaseczna. Lokalnie gradziny miały 4- 5 cm średnicy.

Wyładowania zarejestrowane w ciągu ostatnich 24 godzin przez sieć detekcji Blitzortung. Źródło: lightningmaps.com
Wyładowania zarejestrowane w ciągu ostatnich 24 godzin przez sieć detekcji Blitzortung. Źródło: lightningmaps.com

Grafika ilustracyjna: pixabay.com

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group