Wielkie zmiany w STARBASE w Boca ChcicaWielkie zmiany w STARBASE w Boca Chcica

Dawno już na łamach IncusMeteo nie pisaliśmy co nowego słychać w bazie SpaceX STARBASE w Boca Chica. Dzieje się tam bardzo dużo, zaczynając od wielkiej rozbudowy obiektu, przez wznoszenie wieży startowej dla statku Starship połączonego z rakietą nośną Super Heavy, a kończąc na budowie kolejnych zbiorników służących do przechowywania paliwa do startów. Prototyp BN3 rozpoczął także swoją rundę testów.

Wielka rozbudowa STARBASE

W STARBASE w Boca Chica nadal trwa wielka rozbudowa. Stawiane są kolejne zbiorniki do produkcji i przechowywania ciekłego paliwa, które napędzać będzie w przyszłości zarówno statki Starship jak i rakiety nośne Super Heavy. Powstają także elementy infrastruktury drogowej, czy inne urządzenia potrzebne do przeprowadzania startów całego zestawu – statku Starship wraz z rakietą nośną. Najbardziej widocznym elementem jest rosnąca wieża startowa, której montaż zbliża się już ku końcowi.

Udane pierwsze testy BN3

W międzyczasie trwały też prace nad skompletowaniem kolejnego prototypu boostera – BN3. Przeszedł on pomyślnie testy kriogeniczne, a także zaliczył pierwszy statyczny test silników, wykonany na trzech z planowanych aż trzydziestu Raptorach. Jak skomentował to nieco później Elon Musk, możliwy jest kolejny test prototypu BN3 z dziewięcioma silnikami Raptor. Kolejne z nich faktycznie zaczęły docierać na teren ośrodka SpaceX.

Co z kolejnymi prototypami statku Starship?

Oba prototypy – zarówno SN15 jak i SN16 czekają obecnie na decyzję, co dalej. O ile niemal pewne jest, ze SN15 nigdzie już nie poleci i zostanie jedynie pomnikiem, tak przyszłość ukończonej SN16 nadal stoi pod znakiem zapytania. Pojawiały się głosy, że będzie to pierwszy prototyp, który wystartuje w przestrzeń, przytwierdzony do boostera BN4, jednak obecnie bardziej prawdopodobne jest jego start i sprawdzenie, jakie są jego górne granice wytrzymałości, a następnie zniszczenie w atmosferze. Pozwoliło by to dostarczyć SpaceX kolejnych, cennych danych.

Obecnie najbardziej prawdopodobnym jest, że pierwszym Starshipem, który poleci w przestrzeń kosmiczną będzie SN20.

Tak wyglądają postępy przy konstruowaniu kolejnych elementów całego ekosystemu Starship:

Grafika: Brendan Lewis / Twitter@_brendan_lewis
Grafika: Brendan Lewis, źródło: Twitter/@_brendan_lewis
Grafika ilustracyjna: BocaChicaGal / NASASpaceFlight.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group