Shaheen-Gulab uderzy w Zatoce OmańskiejShaheen-Gulab uderzy w Zatoce Omańskiej

Cyklon tropikalny Shaheen-Gulab znalazł się już nad Zatoką Omańską i ma uderzyć w wybrzeża Omanu. Swoim zasięgiem obejmie jednak także Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy Iran. To czwarta burza tropikalna od 1950 roku, która uderzy w Oman, jednak pierwsza o sile cyklonu. Widać jak rzadkim zjawiskiem w tym rejonie świata jest burza tropikalna o tej sile. Służby meteorologiczne ostrzegają przed silnym sztormem i nawalnym deszczem, którego suma miejscami wyniesie ponad 400 mm!

Po raz kolejny pogoda pogoda zaskakuje mieszkańców i meteorologów. Tym razem burza tropikalna uderzy w miejsce, gdzie zwykle nie występują. Na tym terenie panuje klimat zwrotnikowy suchy, więc opady deszczu są tam znikome i rzadkie. Powoduje to, że jest tam skrajnie sucho, a krajobraz zdominowany jest przez pustynie. Mowa o północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, a konkretniej o Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie zmierza cyklon tropikalny Shaheen (Gulab). Obfite opady mogą doprowadzić do licznych powodzi i poważnych zniszczeń, które spotęguje dodatkowo silny wiatr. Choć obecnie jest to cyklon pierwszej kategorii, prognozy wskazują na jego nasilenie krótko przed uderzeniem w ląd.

Historyczny Shaheen-Gulab

Burza tropikalna powstała na wschód od Indii, na wodach Zatoki Bengalskiej. Następnie przewędrowała ona jako depresja tropikalna przez centrum kraju, aby ostatecznie znaleźć się na Morzu Arabskim. Tam też wzrosła jej siła. Shaheen-Gulab może być już określany mianem cyklonu tropikalnego. Ciśnienie w oku wynosi bowiem około 960 hPa, a prędkość wiatru przekracza 165 km/h.

Dotychczasowa trasa burzy Shaheen-Gulab. Źródło: zoom.earh
Dotychczasowa trasa burzy Shaheen-Gulab, oraz prognoza jej dalszej wędrówki. Źródło: zoom.earh

Spodziewa się, że dziś po południu cyklon wkroczy na ląd i tam, zgodnie z prognozami, powoli zacznie słabnąć. Nie oznacza to, że szybko przestanie być groźny. Prognozy wskazują, że cyklin uderzy jako burza drugiej kategorii w pięcio stopniowej skali. Poza silnym wiatrem i sztormem na wybrzeżu dużym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu. Te w pustynnym i górzystym terenie pogranicza Omanu i ZEAr doprowadzą do powodzi błyskawicznych, lawin błotnych i rozległych zalań niżej położonych terenów.

Największych sum opadów należy się spodziewać na terenach pustynnych między Sohag w Omanie a Al Ain w ZEAr. Miejscami spaść ma niemal 500 mm deszczu. W całym pasie od północnego Omanu po centralną część granicy ZEAr z Arabią Saudyjską sumy opadów mogą przekroczyć 200 mm. Choć najgroźniej będzie na północy Omanu, zwłaszcza w okolicach Sohag, oraz na wschodzie ZEAr (okolice Fudżajry), to powodzie błyskawiczne mogą wystąpić także w Muskacie, Dubaju, Szardży, Abu Zabi, czy Al Ain.

Pojawiają się pierwsze szkody

Cyklon już teraz wpływa na pogodę w tym rejonie świata. W Muskacie, stolicy Omanu występuje już zjawisko powodzi błyskawicznej. Wcześniej silne opady przyniosły podtopienia na południowym wschodzie Iranu. Widoków tego typu w najbliższych godzinach będzie niestety znacznie więcej.

Trudna sytuacja panuje też na lokalnym lotnisku.

Wraz z ocieplaniem się klimatu, zjawisk tego typu będzie więcej. Gwałtowne zdarzenia pogodowe, przynoszące wielomilionowe starty materialne, oraz śmierć setek tysięcy ludzi to jeden z najbardziej oczywistych znaków tego, że to działalność człowieka ma wpływ na tak drastyczne zmiany klimatu w ciągu ostatnich 100 lat. Jeśli świat nadal będzie tak wolno reagować na zmiany, niebawem niespotykane dotąd zjawiska pogodowe, które pojawiają się w klimacie tropikalnym, mogą się pojawiać w innych miejscach globu. Sezon burz tropikalnych jeszcze chwilę potrwa, nie wykluczone, że pogoda ponownie nas zaskoczy.

Grafika ilustracyjna: windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group