W przyszłym tygodniu zmiana w pogodzie. Wróci upał?W przyszłym tygodniu zmiana w pogodzie. Wróci upał?

Obecnie w kraju mamy umiarkowaną wersję lipcowego lata. Temperatura nie przekracza 30 stopni, pojawiło się nieco więcej, jednak nadal potrzebnych opadów deszczu, a miejscami spadło zagrożenie pożarowe. Ten stan nie potrwa jednak zbyt długo. Już w przyszłym tygodniu czeka nas zmiana w pogodzie. Wróci bardzo ciepła aura. Czy wróci także upał? To zależy.

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć – nie można jeszcze mówić o pewności że wróci “morderczy upał”, czy że zaatakuje nas kolejny “lucyfer”. Z całą pewnością media za chwilę będą chciały wykorzystać wyliczenia modeli pogodowych do stworzenia odpowiednich artykułów z tezą że będzie bardzo upalnie, a temperatury sięgną rekordowych wartości.

Oczywiście – jest w tym ziarno prawdy. Niemal wszystkie modele wskazują na to, że do Europy środkowej spłynie ciepła masa powietrza. Nie wiadomo jeszcze gdzie będzie najcieplej i jakie ostatecznie czekają nas temperatury. Mówienie o nadchodzącym morderczym upale w Polsce jest obecnie bardzo dużym nadużyciem.

Co może się wydarzyć? Czy wróci upał?

Do tematu odnosi się między innymi profil meteoprognoza.pl na Twitterze:

Wynika z tego, że faktycznie zrobi się cieplej. I to znacznie. Nie wiadomo jeszcze jak bardzo ciepło będzie. Do prognozowanego terminu jest jeszcze daleko i modele już zaczęły wprowadzać korekty prognozowanych wartości temperatury powietrza.

Jakie temperatury prognozują obecnie modele pogodowe?

Prezentujemy aktualne wyliczenia niektórych modeli pogodowych na 15 lipca – tu sytuacja jest dość stabilna i klarowana:

temperatura piątek 15 lipca
Prognozowana temperatura maksymalna we piątek, 15 lipca 2022. Model: GFS
temperatura piątek 15 lipca
Prognozowana temperatura maksymalna we piątek, 15 lipca 2022. Model: ECMWF

Zdecydowanie ciekawiej wyglądają jednak obecnie poniedziałek 18 lipca i wtorek 19 lipca:

temperatura poniedziałek 18 lipca
Prognozowana temperatura maksymalna we poniedziałek, 18 lipca 2022. Model: GFS
temperatura wtorek 19 lipca
Prognozowana temperatura maksymalna we wtorek, 19 lipca 2022. Model: GFS

Nadal prognozowane są bardzo wysokie (a miejscami wręcz ekstremalne jak na Polskie warunki) temperatury. Zaznaczamy raz jeszcze: to daleki termin i wyliczenia te należy obecnie traktować jako ogólny trend, a nie wyznacznik tego, jak może być gorąco.

Na bieżąco śledzimy kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy do tematu wracać na łamach IncusMeteo.

Informacje o aktualnych ostrzeżeniach i prognozy burzowe znajdziecie na stronach internetowych Sieci Obserwatorów Burz.

Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV.

upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl

Redakcja IncusMeteo stanowczo sprzeciwia się działaniom popularnych portali. Niezmiennie uważamy, że nadrzędną zasadą powinno być rzetelne przekazywanie informacji, a nie clickbaitów, pisanych pod daną tezę. Trend ten jest groźny, ponieważ znacząco obniża zaufanie do osób czy instytucji zajmujących się prognozowaniem pogody czy ostrzeganiem przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group