Upał wróci do Polski. W przyszłym tygodniu możliwe ponad 35 stopniUpał wróci do Polski. W przyszłym tygodniu możliwe ponad 35 stopni

Dynamiczna pogoda i upał wrócą do nas niemal na równi z początkiem tegorocznych wakacji. Termometry mogą pokazać miejscami ponad 35 stopni Celsjusza. Będą się też pojawiać kolejne, gwałtowne burze. Gdzie może być najcieplej? Sprawdzamy wyliczenia najpopularniejszych modeli pogodowych.

Bardzo ciepło zrobi się już w najbliższy weekend. Temperatura osiągnie, a miejscami przekroczy, 30 stopni Celsjusza. Upał z temperaturą powyżej 34 – 35 stopni Celsjusza pojawi się jednak na początku przyszłego tygodnia. Modele pogodowe nie są jeszcze zgodne co do tego, czy upał utrzyma się przez cały tydzień, czy trwać będzie tylko kilka dni.

Upalny poniedziałek

Nadchodzący poniedziałek będzie upalny. Choć wiodące modele pogodowe zgodnie widzą napływ bardzo ciepłego powietrza, to nieco wyższą temperaturę prognozuje europejski model ECMWF. Według niego w zachodniej Polsce temperatura mogła by osiągnąć nawet 34 stopnie Celsjusza w cieniu. Poza tym, w prawie całym kraju termometry wskazywać by miały 28 – 30 stopni. Wyjątkiem pozostają góry.

temperatura poniedziałek 27 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 27 czerwca. Model: ECMWF

Nieco chłodniejszy wariant prognozuje model GFS:

temperatura poniedziałek 27 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 27 czerwca. Model: GFS

Co dalej? Sytuacja wciąż niepewna

O ile model ECMWF sugeruje całotygodniowy upał, tak amerykański model GFS sugeruje z goła inne rozwiązanie. Według drugiego modelu, we wtorek od zachodu miałby wkroczyć front atmosferyczny, spychający upalną masę powietrza na wschód. Oznacza to więc możliwe gwałtowne burze. Prognozy nadal jednak są niepewne, a termin dość odległy. W dalszej części tygodnia nadal by było ciepło, ale temperatura 30 stopni występowała by jedynie lokalnie.

temperatura wtorek 28 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna we wtorek, 28 czerwca. Model: ECMWF
temperatura wtorek 28 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna we wtorek, 28 czerwca. Model: GFS

Im dalej, tym mniej stabilne wyliczenia

Środa to już duża różnica w wyliczeniach pomiędzy modelami pogodowymi. Zarówno europejski jak i amerykański model sugerują zgoła inną sytuację pogodową. GFS sugeruje chłodniejszą aurę, ECMWF z kolei kontynuację upałów.

temperatura środa 29 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 29 czerwca. Model: ECMWF
temperatura środa 29 czerwca
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 29 czerwca. Model: GFS

Jaka będzie pogoda w przyszłym tygodniu? Na bieżąco śledzimy wyliczenia modeli pogodowych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy do tematu wracać na łamach IncusMeteo.

Informacje o aktualnych ostrzeżeniach i prognozy burzowe znajdziecie na stronach internetowych Sieci Obserwatorów Burz.

Zachęcamy do dbania o siebie w czasie upałów – picia dużej ilości niegazowanych napojów, chronienia głowy, unikania przebywania w pełnym słońcu czy stosowania kremów z filtrem UV.

upał w polsce
Jak przetrwać upał? źródło: rcb.gov.pl
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group