Prognozowane silne burze w poniedziałek, 20 czerwca.Prognozowane silne burze w poniedziałek, 20 czerwca.

Po fali upałów jaka trwa nad naszym krajem, z północnego zachodu na południowy wschód wędrować będzie front atmosferyczny. Istnieje spora szansa, że będzie on miał tendencję to zafalowania, co między innymi spowoduje, że powstaną kolejne w tym sezonie silne burze, mogące łączyć się w większe układy. Głównym zagrożeniem mogą być silny wiatr, nawalne opady deszczu i znacznej średnicy grad. Będą mogły też występować superkomórki burzowe. W czasie burz wiatr może przekraczać 90 km/h, a w niektórych przypadkach nawet 100 km/h. Gdzie sytuacja może być najgroźniejsza? Sprawdzamy aktualne wyliczenia modeli pogodowych.

Po fali pierwszych, tegorocznych upałów, wędrujący przez kraj front przyniesie liczne, silne burze. Będą one miały potencjał do wyrządzania szkód wiatrowych i gradowych, czy występowania licznych zalań i podtopień. Front wypierać będzie gorącą, niestabilną masę powietrza. Pojawi się też duży kontrast termiczny, który zwykle jest także czynnikiem wskazującym na sporą gwałtowność zjawisk konwekcyjnych.

Sprawcą tych zjawisk będzie dynamiczny niż, wędrujący przez Skandynawię, oraz powiązany z nim rozległy, pofalowany front atmosferyczny, który może nad Polską wytworzyć niż wtórny. Taka sytuacja baryczna sprzyja powstawaniu konwekcji, a w połączeniu ze znaczną ilością energii termicznej, prognozowane burze mogą miejscami być gwałtowne. Na liniach zbieżności wiatru mogą powstawać niosące silny wiatr formacje liniowe, w sąsiedztwie niżu wtórnego, możliwe będą rozproszone superkomórki. Nie wykluczone że w godzinach popołudniowych przez południowo zachodnią i południową część kraju przejdzie silny układ, być może w formie bow echo.

Zagrzmi już w niedzielę

Pierwsze zjawiska konwekcyjne będą się mogły pojawić już w niedzielę na północy Polski. Spowodowane to będzie wkroczeniem do kraju wspomnianego frontu atmosferycznego. Wędrować on będzie dość wolno na południowy wschód kraju. Głównym zagrożeniem podczas burz będą intensywne opady deszczu, punktowo silny wiatr i możliwy grad. W nocy z niedzieli na poniedziałek zagrzmieć może także na Ziemi Lubuskiej, Kujawach czy w Wielkopolsce i na Pomorzu.

zachmurzenie opady burze niedziela 19 czerwca
Zachmurzenie i opady w niedzielę 19 czerwca. Model: ECMWF
suma opadów deszczu niedziela 19 czerwca
Prognozowana suma opadów deszczu na niedziela 19 czerwca. Model: SWISS HD 4×4

Front i silne burze w poniedziałek

Prognozowana sytuacja na poniedziałek, 20 czerwca wygląda jeszcze poważniej. W kraju może pojawić się kilka fal burz, które będą mogły przybierać postać zorganizowanych układów burzowych, bądź układów training storms, czyli takich, w których burze przechodzą nad danym miejscem jedna za drugą. Może to powodować powstawanie dużych sum opadów deszczu, co w efekcie może doprowadzić do licznych zalań i podtopień, szczególnie na obszarach mocno zurbanizowanych (miejskich), gdzie kanalizacja burzowa nie jest przystosowana do odbioru dużej ilości wody opadowej w krótkim czasie.

zachmurzenie opady burze poniedziałek 20 czerwca
Zachmurzenie i opady w poniedziałek 20 czerwca. Model: ECMWF

Po południu miało by dojść do rozwoju kolejnych burz, które także mają wędrować na wschód pod postacią dobrze zorganizowanego układu burzowego, z silnym wiatrem na czele, a także silnymi, a miejscami nawalnymi opadami deszczu i gradem. Nie wykluczone, że pojawią się także superkomórki burzowe oraz zjawiska im towarzyszące takie jak downburst. Sam układ może przyjąć postać formacji liniowej, być może bow echo, czyli silnej, niszczącej burzy wiatrowej, obejmującej swoim zasięgiem znaczny obszar.

suma opadów deszczu poniedziałek 20 czerwca
Prognozowana suma opadów deszczu na poniedziałek 20 czerwca. Model: SWISS HD 4×4
Prognozowane silne burze poniedziałek 20 czerwca
Prognozowane silne burze w poniedziałek, 20 czerwca.

Szczegółową prognozę burzową znajdziecie na stronach Sieci Obserwatorów Burz. Jest tam także interaktywna mapa pogodowa z radarem opadów, detektorem burz i nadsyłanymi przez użytkowników raportami pogodowymi. Dzięki temu możecie śledzić gdzie grzmi i pada, nie tylko w Polsce. Za równo strona Sieci, jak i aplikacja Monitor Burz, dostępna na Androida i iOS mają zasięg ogólnoświatowy, przez co ostrzeżenia o zbliżającej się burzy, czy obecną sytuację w waszym regionie możecie śledzić gdziekolwiek jesteście. Nawet podczas wakacji za granicą.

Grafika ilustracyjna: Micah Tindell / Unsplash  / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group