Co przyniesie kolejny tydzień? Wstępna analiza modeli pogodowychCo przyniesie kolejny tydzień? Wstępna analiza modeli pogodowych

Co przyniesie kolejny tydzień w pogodzie w Polsce? Jak już wspominaliśmy, pojawi się ocieplenie, choć dość krótkie. Przez kraj przewędrują kolejne niże z frontami atmosferycznymi i towarzyszącymi im opadami deszczu. Zaraz po tym, pod koniec przyszłego tygodnia napłynie chłodna masa powietrza. Czy tak faktycznie będzie? Analizujemy najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Tegoroczny październik jest póki co spokojny i stosunkowo ciepły. Coraz częściej jednak pojawiają się chłodniejsze okresy, przymrozki czy mgły. Coraz więcej wskazuje na to, że po krótkim ociepleniu które nadejdzie, pojawi się chłodniejszy okres w pogodzie z kolejnymi przymrozkami.

Krótkie ocieplenie

Końcówka bieżącego tygodnia i początek kolejnego to krótkie, ale jak na tę porę roku dość silne ocieplenie. Na Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać do 24 -25 stopni Celsjusza. Niższa temperatura panować będzie na północy i na północnym- wschodzie kraju, choć nadal będzie to około 18 stopni Celsjusza. Noce także będą cieplejsze, z temperaturami powyżej 10 stopni, jednak nie wszędzie.

temperatura poniedziałek 17 października
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 17 października. Model: ECMWF
temperatura poniedziałek 17 października
Prognozowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 17 października. Model: GFS

Opady, jeśli się faktycznie pojawią, mogą wystąpić na północy, wędrując na południowy- wschód. Będzie to front atmosferyczny, który zacznie wypychać ciepłą masę powietrza poza granice naszego kraju. Po przejściu frontu przez Polskę, w połowie tygodnia zapanuje wyż i ponownie pojawi się sporo słońca. Będzie już jednak chłodniej.

Wyż i ochłodzenie

Wyżowa pogoda potrwa także kilka dni. Końcówka trzeciego tygodnia października to ponowny wpływ na pogodę układów niskiego ciśnienia. Ponownie pojawią się chmury i być może także opady deszczu. Zrobi się też znacznie chłodniej. Miejscami temperatura z trudem osiągać będzie 10 – 12 stopni Celsjusza.

Na temat możliwości pojawienia się ochłodzenia wypowiada się także profil meteoprognoza.pl:

Biorąc pod uwagę odległy termin, wyliczenia te mogą jeszcze podlegać pewnym korektom. Przed nami jeszcze wiele aktualizacji modeli pogodowych. Z pewnością będziemy jeszcze o nich pisać na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group