Chmury, przelotne opady i dość ciepło. Prognoza na weekendChmury, przelotne opady i dość ciepło. Prognoza na weekend

Przełom kwietnia i maja zwykle kojarzy się z typowo wiosenną, ciepłą i słoneczną pogodą. Nadchodzący weekend będzie dość ciepły, jednak pojawią się chmury i przelotne opady deszczu. Większej ilości przejaśnień spodziewamy się w sobotę. Najcieplej będzie natomiast na zachodzie naszego kraju. Jakich temperatur możemy się spodziewać? Gdzie może spaść deszcz? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend.

Kończący się ostatni tydzień kwietnia to nadal pogodowa przeplatanka – chmury na zmianę ze słońcem. Nadal występowały opady deszczu, zanotowaliśmy także kolejne wiosenne burze z intensywnymi opadami deszczu i drobnym gradem. Przed nami także Majówka, która upłynie w większości pod znakiem chmur i przelotnych opadów.

Chmury i przejaśnienia

Sobota początkowo będzie dość pogodna we wschodniej połowie Polski. Aurę kształtować będzie wyż i odsuwający się na południe chłodny front atmosferyczny. Z biegiem dnia i tam pojawią się chmury, ale nie powinno z nich padać. Niewielka szansa na przelotny deszcz pojawi się na Pomorzu i na Podkarpaciu. Będzie to opad raczej symboliczny. Największe szanse na przejaśnienia będą we na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Nocą niewielka strefa opadów wędrować będzie głównie na północy Polski. Na pozostałym obszarze bez większych szans na przejaśnienia.

zachmurzenie opady sobota 30 kwietnia 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 30 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy do 18-19 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej. Dość ciepło, do 16 stopni pokażą termometry na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, czy częściowo na Kujawach i na Pomorzu Zachodnim. Chłodniej będzie na ścianie wschodniej kraju – tu termometry pokażą do 14 stopni. Najniższą temperaturę zanotujemy na Wybrzeżu, tam będzie od 8 do 12 stopni Celsjusza. Nocą na termometrach do 10 stopni na zachodzie, około 8 na północnym wschodzie, a na pozostałym obszarze 4-6 stopni. Na południu i na wschodzie możliwe lokalne przymrozki. Warto zadbać o zabezpieczenie wrażliwych roślin.

temperatura sobota 30 kwietnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 30 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Przelotne opady i większe zachmurzenie

W niedzielę przejaśnień będzie już zdecydowanie mniej. Początkowo pogodnie będzie na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce czy na północy Mazowsza. Dość szybko jednak i tam pojawi się warstwa chmur. Zaznaczać się będzie także strefa opadów deszczu. Nie wykluczone jednak, że pojawią się słabe, przelotne burze. W razie wystąpienia ryzyka, Sieć Obserwatorów Burz wyda odpowiednią prognozę. Nocą opady zanikną, pojawi się więcej rozpogodzeń.

zachmurzenie opady niedziela 1 maja 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 1 maja 2022 r. Model: ECMWF
temperatura niedziela 1 maja 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 1 maja 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group