Nadchodzi znaczne ocieplenie. Czeka nas powiew lataNadchodzi znaczne ocieplenie. Czeka nas powiew lata

Tegoroczny maj nie powinien być tak chłodny jak rok temu. Spoglądając w najpopularniejsze modele numeryczne, widać wyraźnie, że czeka nas nawet kilkudniowy powiew lata. Wiele wskazuje też na to, że wraz z wyższymi temperaturami pojawią się kolejne, majowe burze wraz z towarzyszącymi im intensywnymi opadami deszczu czy gradem. Jakich temperatur możemy się spodziewać?

Modele pogodowe coraz pewniej prognozują, że w przyszłym tygodniu pojawi się kilkudniowe ocieplenie. Termometry będą mogły wskazywać temperaturę na poziomie 25-28 stopni Celsjusza. Część modeli dopuszcza także scenariusz z temperaturami do 28-29 stopni. Znajdziemy się zatem bardzo blisko granicy upału.

Bardzo ciepła druga połowa przyszłego tygodnia

Prognozy numeryczne już od kilku dni wskazują na to, że czeka nas napływ ciepłej masy powietrza. Będzie też ona zasobna w wilgoć i dość niestabilna. Spodziewamy się kolejnych burz, których przebieg może być umiarkowany, lokalnie gwałtowny. Bardzo ciepła aura pozostanie z nami 2-3 dni, po czym ponownie napłynie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Główna różnica w wyliczeniach modeli GFS i ECMWF to górna granica, jaką osiągnie temperatura powietrza, a także jak długo fala ciepłego powietrza zostanie na terenie Polski.

Poniżej prezentujemy wyliczenia modelu GFS na 11 i 12 maja 2022:

temperatura 11 maj 2022 powiew lata

temperatura 12 maj 2022 powiew lata

Tak prezentują się wyliczenia modelu ECMWF na 12 i 13 maja 2022:

temperatura 12 maj 2022 powiew lata

temperatura 13 maj 2022 powiew lata

Czy to będzie pierwszy powiew lata w tym roku? Wiele zależy od następnych aktualizacji modeli pogodowych. Z uwagą będziemy śledzić najnowsze wyliczenia, a o temacie będziemy informować na łamach IncusMeteo.

Aktualnie obowiązującą prognozę tygodniową znajdziecie tutaj:

Prognoza tygodniowa: 2-8.05.2022

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group