Czy czeka nas chłodna Wielkanoc 2022 ?Czy czeka nas chłodna Wielkanoc 2022 ?

Zbliża się Wielkanoc, postanowiliśmy więc bliżej przyjrzeć się temu, co może nas czekać w pogodzie. Chociaż do samego święta jeszcze kilka dni, modele pogodowe sugerują, że będzie ona dość chłodna. Wcześniej, bo w połowie tygodnia pojawi się znaczne ocieplenie. Miejscami termometry pokażą nawet 20 – 21 stopni Celsjusza. Wielu z nas życzyło by sobie właśnie takich wartości w święta. Niestety wiele wskazuje na to, że będzie zupełnie na odwrót.

Tegoroczna aura jest bardzo kapryśna. Raz sucha, z brakiem opadów przez ponad półtora miesiąca w części kraju, do tego dość chłodna z nielicznymi jeszcze epizodami cieplejszych dni. Chociaż zaczęliśmy drugi, pełny tydzień kwietnia, ciepłej wiosny póki co nie widać. W Wielkanoc na północnym wschodzie mogą z kolei pojawić się opady mieszane, a także… śnieg.

Chłodna Wielkanoc

Obecnie modele pogodowe wskazują na raczej pochmurną i dość chłodną Wielkanoc w Polsce. Podobny (choć nie taki sam) scenariusz proponują w swoich odsłonach modele GFS i ECMWF. Według obu, najcieplejszy będzie zachód Polski. GFS jest jednak nieco bardziej optymistyczny w swoich założeniach. Sugeruje on temperaturę na poziomie 10 – 11 stopni na zachodzie, a im dalej na wschód tym chłodniej. W centrum miało by być około 8 stopni, a na południowym wschodzie, poniżej 6. Najchłodniej miało by być na wybrzeżu i w górach.

temperatura wielkanoc 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielkanoc 2022. Model: GFS

Chłodniejszy wariant prezentuje model ECMWF. Nadal najwyższą temperaturę zanotować powinny termometry na zachodzie, jednak w tym przypadku było by to około 10 stopni . Im dalej na wschód od Linii Poznań- Bydgoszcz- Gdańsk, tym chłodniej. Tam termometry wskazywać by miały zaledwie 2 – 4 stopni. W górach trzymałby słaby mróz.

temperatura wielkanoc 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w Wielkanoc 2022. Model: ECMWF

Dodatkowo, model ECMWF prognozuje występowanie opadów śniegu.

opady wielkanoc 2022
Prognozowane zachmurzenie i opady w Wielkanoc 2022. Model: ECMWF

Najpierw ocieplenie

Zanim jednak dotrzemy do tego, jak faktycznie będzie Wielkanoc, warto przyjrzeć się też środkowi bieżącego tygodnia. Już w środę na zachodzie pojawi się ocieplenie. Termometry pokażą tam 18 – 20 stopni Celsjusza.

temperatura środa 13 kwietnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w środę, 13 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF

Cieplej na zdecydowanie większym obszarze kraju ma być jednak w czwartek. Nie potrwa to jednak zbyt długo. Przez kraj przewędruje front atmosferyczny niosący opady deszczu, być może także i burze. Zaraz za nim ponownie napłynie chłodniejsza masa powietrza.

temperatura czwartek 14 kwietnia 2022
Prognozowana temperatura maksymalna w czwartek, 14 kwietnia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group